Přeskočit na obsah

Extáze svaté Terezy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Extáze svaté Terezy
Sousoší Extáze svaté Terezy
Sousoší Extáze svaté Terezy
Základní údaje
AutorGian Lorenzo Bernini
Rok vzniku1647
Umělecký směrbaroko
Popis
Výška350 cm
Materiálmramor
Umístění
Umístěníkostel sv. Marie Vítězné
Cornaro chapel
StátItálieItálie Itálie
Zeměpisné souřadnice
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Extáze svaté Terezy, italsky Estasi di santa Teresa d'Avila, je sochařské dílo vytvořené italským barokním sochařem a architektem Gian Lorenzo Berninim. Nachází se v karmelitánském kostele Santa Maria della Vittoria v Římě, konkrétně v tzv. kapli Cornaro (Capella Cornaro).

Vznik a koncepce[editovat | editovat zdroj]

Bernini v kapli pracoval v letech 1645-1652 jako architekt, sochař i malíř, a to z pověření kardinála Federica Cornara, který si tu dal postavit rodinnou hrobku s oltářem nové španělské světice a mystičky Terezie z Avily, zakladatelky řádu karmelitániek. Bernini proměnil prostor kaple na divadelní scénu, kde postavy členů rodu Cornaro hledí z postranních reliéfů k sloupovému oltáři s vysoce umístěným a shora osvětleným sousoším Extáze svaté Terezie. Výjev sousoší se odehrává na pozadí zlatými paprsky osvětleného prostoru. V centru mladá krásná řeholnice spočívá v extatickém zemdlení na plovoucím oblaku jako na lehátku. Množství volně vlající oblečení, ze kterého vyčnívají pouze bosé nohy, ruce a obličej, dává tušit jemné obrysy jejího těla. Nad jejím ochablým tělem stojí ve vítězném postoji anděl, v pravé ruce držící šíp, kterým jako vyjádření proniknutí Boží láskou probodl Terezino srdce. Současně se odklání, jakoby sledoval účinek svého činu. Vzrušený stav slastné a současně bolestné závratě Terezie od Ježíše sama popsala ve svém životopise.

V podobném duchu se nese výzdoba, architektura a malby kaple Altieri (Capella Altieri) v kostele San Francesco a Ripa. Terezino sousoší připomíná socha umírající a vizemi zachvácené Blahoslavené Ludoviky Albertoni. Bernini ho vytvořil roku 1674.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Extáza svätej Terézie na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • O. J. Blažíček, Gianlorenzo Bernini, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha 1964
  • B. Hitzen-Bohlen, Řím - umění a architekturu, Slovart, Praha, 2008, ISBN 978-80-7391-061-7

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]