Cristo de la Concordia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cristo de la Concordia
Cristo de la Concordia 02.jpg
Účel stavby
Výstavba 1994
Materiál ocel
Poloha
Adresa Cochabamba, BolívieBolívie Bolívie
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cristo de la Concordia (španělsky El Cristo de la Concordia) je socha, ztvárňující postavu Ježíše Krista. Nachází se na vrchu San Pedro, na východ od Cochabamby v Bolívii.[1] Je přístupná lanovkou. Socha je vysoká 34,20 metru, podstavec má 6,24 metru při celkové výšce 40,44 metrů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavba sochy započala dne 12. července 1987 a byla dokončena 20. listopadu 1994. Byla navržena dvěma bratry, Césarem a Wálterem Terrazas Pardo, a byla postavena podle sochy Krista Vykupitele v Rio de Janeiru. Stojí 265 metrů nad městem Cochabamba, 2 840 metrů nad mořem. Po dokončení se stala největší sochou Ježíše Krista na světě, čímž překonala svůj model. Váží přibližně 2 200 tun. Hlava sochy má výšku 4,64 metru a váží 11 850 kilogramů. Rozpětí paží je 32,87 metru. 1399 schodů vede k prostoru uvnitř paží sochy, ale návštěvníkům je povolen výstup pouze v neděli.

Postavení ve světě[editovat | editovat zdroj]

Socha je o něco menší než Socha Krista Krále v polském Świebodzinu a vyšší než socha Krista Vykupitele (30 m vysoký) v brazilském Riu de Janeiru. Je to třetí největší socha na jižní polokouli po soše Virgen de la Paz ve Venezuele a soše svaté Rity z Cascie v Brazílii. Levá ruka sochy ukazuje na jih a pravá ukazuje na sever.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cristo de la Concordia na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]