Corcovado

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Corcovado
Výhled na Corcovado se sochou Krista
Výhled na Corcovado se sochou Krista

Vrchol 710 m n. m.
Poznámka socha Krista Vykupitele
Poloha
Světadíl Jižní Amerika
Státy Brazílie Brazílie
Pohoří Tijuca
Souřadnice 22°57′9″ j. š., 43°12′42″ z. d.
Corcovado
Fire.svg
Corcovado

Corcovado (česky Hrbáč) je 710 m vysoký vrchol nad městem Rio de Janeiro.

Socha Krista Vykupitele[editovat | editovat zdroj]

Na vrcholu se nachází socha Krista Vykupitele (Cristo Redentor) s rozepjatýma rukama, která se stala symbolem Rio de Janeira. V roce 2007 jeden z nových sedmi divů světa. Tuto sochu si roku 1921 objednala arcidiecéze v Riu de Janeiru. Je dílem francouzského sochaře Maximiliena Paula Landowského. Socha je v noci osvětlena, s podstavcem je vysoká 39.6 metrů, váží 1145 tun. Socha, která byla odhalena 12. října 1931 jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené roku 1822, v roce 1931 byla též vysvěcena, ke znovu vysvěcení došlo na začátku 90. let minulého století při návštěvě Jana Pavla II.

Přístupnost[editovat | editovat zdroj]

Přístup na vrchol zajišťuje ozubnicová dráha Estrada de Ferro Corcovado. Cesta k úpatí sochy vede skrze národní park Tijuca. Jedná se o rozsáhlý lesnatý městský park. K samotnému vrcholu od konečné zubačky vede 200 schodů nebo pohyblivé schody. Na Corcovado je také vybudovaná přístupová komunikace pro automobily.

výhled z plošiny Corcovada na Rio de Janeiro
výhled z plošiny Corcovada na Rio de Janeiro

Infrastruktura[editovat | editovat zdroj]

Na vrcholu Corcovada je bar, restaurace, výtah a pohyblivé schodiště pro snadný přístup k ploše z niž je výhled na Rio de Janeiro.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]