Modeling

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Modelka)
Skočit na: Navigace, Hledání
Bratři Carlsonovi, modelové-dvojčata

Žena modelka, resp. muž model (někdy také manekýnka či manekýn) je osoba, která propaguje módu (oblečení na módních přehlídkách), dělá reklamu různým výrobkům a svou přítomností pomáhá propagovat významné společenské i podnikové akce. Některé z nich se stanou široce známými a mohou využívat svou popularitu k propagaci neziskových nadací. V širším významu je „model“ osoba, která slouží za vzor pro vizuální umělce, malíře, fotografy („fotomodel“) apod.

Všechny supermodelky jsou dnes téměř okamžitě považovány za sexuální symboly. Jsou globálně slavné a často se výrazně prosazují v komerční sféře při prodeji luxusních výrobků, v reklamě či jako herečky. Příkladem může být Milla Jovovich, Elle Macpherson, Rebecca Romijn, Tricia Helfer nebo česká Alena Šeredová. Modeling ale může být jedním z hlavních pachatelů mentální anorexie a bulimie u dívek ve věku 15–23 let, ale i u chlapců ve věku 17–25 let.[zdroj?]

Na rozdíl od ženy není pro reklamní účely muž prakticky neomezen věkem, v profesionálním modelingu má ovšem nejvíce práce od dvaceti let výše. Mladší modelové většinou nemají šanci na lukrativní nabídku (nejedná-li se např. o focení kolekce oblečení pro teenagery), neboť ještě nevypadá dost mužně (vyvíjí se mu rysy obličeje, tvarují svaly atd.).

Historie modelingu[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv termíny modelka i supermodelka získaly výraznou popularitu v 80. letech, několik prvních modelek získalo slávu už během 50. let 20. století. Mezi prvními modelkami, jejichž jméno a obličej bylo důvěrně známé všem lidem mimo módní průmysl, patřila Suzy Parker (kolem roku 1955) a Cheryl Tiegs (kolem roku 1968). Ostatní mohou tvrdit, že skutečné právo nosit titul první supermodelky má až Janice Dickinson od té doby, co ona sama začala razit tento termín v roce 1979. Jak však ukazuje článek ve vlivném časopise Glamour z roku 1968, ona sama tuto frázi nevytvořila, ale získala širokou proslulost tím, že sama sebe prohlašovala za „první supermodelku na světě“. Nicméně modelky – Jean Shrimpton, Colleen Corby a Twiggy (všechny z poloviny 60. let minulého století) mohou také uplatňovat své právo na titul supermodelka.

Nejlepším obdobím supermodelek byla celá 80. a 90. léta minulého století[zdroj?], kterému vévodila slavná trojice supermodelek - Linda Evangelista, Naomi Campbell a Christy Turlington.[zdroj?] V této době také supermodelky jako Pavlína Pořízková připravily cestu pro příliv špičkových modelek z východní a střední Evropy. Ve stejné době také výrazně stoupala sláva již dobře známých supermodelek, jako například Cindy Crawford.[zdroj?]

Výběr modelek[editovat | editovat zdroj]

Výběr modelů[editovat | editovat zdroj]

Mezi známé české modely patří např. Filip Trojovský, mezi zahraniční kupř. Marcus Schenkenberg nebo Tyson Beckford.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]