Modelka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Modelka či manekýnka je žena, která propaguje módu (oblečení na módních přehlídkách), dělá reklamu různým výrobkům (tištěná reklama v médiích, výstava automobilů apod.) a svou přítomností pomáhá propagovat významné společenské i podnikové akce. Některé z nich se stanou široce známými a mohou využívat svou popularitu k propagaci neziskových nadací. Mužskou obdobou je model.

Ačkoliv termíny modelka i supermodelka získaly výraznou popularitu v 80. letech, několik prvních modelek získalo slávu už během 50. let 20. století. Mezi prvními modelkami, jejichž jméno a obličej bylo důvěrně známé všem lidem mimo módní průmysl, patřila Suzy Parker (kolem roku 1955) a Cheryl Tiegs (kolem roku 1968). Ostatní mohou tvrdit, že skutečné právo nosit titul první supermodelky má až Janice Dickinson od té doby, co ona sama začala razit tento termín v roce 1979. Jak však ukazuje článek ve vlivném časopise Glamour z roku 1968, ona sama tuto frázi nevytvořila, ale získala širokou proslulost tím, že sama sebe prohlašovala za „První supermodelku na světě“. Nicméně modelky - Jean Shrimpton, Colleen Corby a Twiggy (všechny z poloviny 60. let minulého století) mohou také uplatňovat své právo na titul supermodelka.

Nejlepším obdobím supermodelek byla celá 80. a 90. léta minulého století[zdroj?], kterému vévodila slavná trojice supermodelek - Linda Evangelista, Naomi Campbell a Christy Turlington.[zdroj?] V této době také supermodelky jako Pavlína Pořízková připravily cestu pro příliv špičkových modelek z východní a střední Evropy. Ve stejné době také výrazně stoupala sláva již dobře známých supermodelek, jako například Cindy Crawford.[zdroj?]

Všechny supermodelky jsou dnes téměř okamžitě považovány za sexuální symboly. Jsou globálně slavné a často se výrazně prosazují v komerční sféře při prodeji luxusních výrobků, v reklamě či jako herečky. Příkladem může být Milla Jovovich, Elle Macpherson, Rebecca Romijn, Tricia Helfer nebo česká Alena Šeredová.

Stinné stránky modelingu[editovat | editovat zdroj]

Ve spojitosti s modelingem se v dnešní době[kdy?] otevírá nové kontroverzní téma. Čím více se doba (móda zejména) hrne dopředu, tím náročnější se na modelky začínají pokládat požadavky. Před 10 lety[kdy?] zaručila modelce úspěch pouhá tři čísla : 90 - 60 - 90 (míry v oblastech prsou, pasu a boků). Podle průzkumů dnešního[kdy?] prototypu modelky bychom měli na každé partii 5-10 cm ubrat. Modeling je tudíž jedním z hlavních pachatelů mentální anorexie a bulimie u dívek ve věku 15 - 23 let, ale i u chlapců ve věku 17 - 25 let.[zdroj?] Ovšem jen pokud jsou dívky a chlapci těmito vzory naprosto posedlí. V dnešní době všechny fotky určené na přední stránky módních časopisů nebo poutačů u silnice projdou pod rukama zkušených retušérů a nesmí se zapomínat, že i vizážisté před focením dělají z "tuctových" žen, dívek, chlapců a mužů lidi, které vidíme ve finále.

Výběr modelek[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]