Přeskočit na obsah

Colin Higgins

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Colin Higgins
Narození28. červenec 1941
Nouméa Nová KaledonieNová Kaledonie Nová Kaledonie
Úmrtí5. srpen 1988
Beverly Hills, Kalifornie USAUSA USA
Příčina úmrtíúmrtí na AIDS
Místo pohřbeníValhalla Memorial Park Cemetery
Alma materStanfordova univerzita
Kalifornská univerzita v Los Angeles
Divadelní, filmová a televizní škola UCLA
Povolánífilmový režisér, scenárista, filmový producent, spisovatel, dramatik, filmový herec, divadelní režisér, herec, režisér a umělecký producent
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Colin Higgins (28. července 1941 Nouméa5. srpna 1988 Beverly Hills) byl americký herec, producent a zejména režisér a scenárista.

Život a dílo

[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Noumée, hlavním městě Nové Kaledonie, francouzského ostrova v jižním Tichomoří. Jeho matkou byla Australanka, otcem Američan. Od roku 1946 se rodina přestěhovala do Sydney, později do Kalifornie a v roce 1950 zpět do Austrálie. Po maturitě se Higgins přestěhoval opět do USA a rok studoval na univerzitě ve Stanfordu, avšak studia zanechal. Jako dobrovolník vstoupil do armády a sloužil v Georgii. Po propuštění z armády v roce 1965 odjel do Paříže, kde půl roku studoval francouzštinu na Sorbonně. V roce 1967 se vrátil opět na Stanfordovu univerzitu a po promoci se zapsal na filmovou akademii v Los Angeles.

Závěrečnou diplomovou práci představoval dvacetiminutový scénář Harold a Maude, který zakoupila společnost Paramount a režisér Hal Ashby v roce 1971 natočil stejnojmenný film. V USA byl zpočátku kritikou i diváky přijat vlažně, ale uchytil se v zahraničí. Higgins poté napsal stejnojmenný román, který byl přeložen do šesti jazyků a v roce 1972 dostal nabídku z Francie na divadelní adaptaci příběhu. Režisér Jean-Luis Barrault s herečkou Madeleine Renaudovou hru uvedl v překladu Jeana-Clauda Carrièra v pařížském divadle Theatre Recamier v roce 1973 a o pět let později byla hra ve stejném překladu adaptována i pro televizi. V USA si film získával větší oblibu až v 80. letech, kdy byl uváděn v klubových a artových kinech.

Mezitím Higgins napsal a režíroval další filmy, např. Stříbrný blesk (Silver Streak, 1976), Podlá hra (Foul Play, 1978), Od devíti do pěti (Nine to Five, 1980), Nejlepší bordýlek v Texasu (The Best Little Whorehouse in Texas, 1982). Pracoval také pro televizi, v roce 1986 spolu s Shirley MacLainovou dokončil televizní minisérii Out on a Limb.

V roce 1986 Higgins založil nadaci Colin Higgins Foundation věnující se prevenci HIV/AIDS a podpoře práv gayů, leseb, bisexuálních a transgender lidí (LGBT). Zemřel 5. srpna 1988 v Beverly Hills a je pochován na hollywoodském hřbitově.

Americký filmový institut v roce 2000 uvedl Higginsův film Harold a Maude na 45. místě v žebříčku nejlepších amerických komedií, o dva roky později na 69. místě v žebříčku nejromantičtějších filmů století, v roce 2008 na 9. místě v žánru romantických komedií v žebříčku Ten Top Ten. Americký LGBT měsíčník Advocate v roce 2003 uvedl Higginse jako jednoho ze sedmi otevřených gay režisérů na žebříčku 250 nejvýdělečnějších amerických filmů všech dob (za film Nine to Five).[1]

  1. Gay directors bring home the bacon. The Advocate. Květen 2003, s. 72. Dostupné online. ISSN 0001-8996. (anglicky) 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Harold & Maude, program hry. Slovácké divalo Uherské Hradiště 2010.
  • STERN, Keith. Queers in history: the comprehensive encyclopedia of historical gays, lesbians, bisexuals, and transgenders. Dallas: Benbela Books Inc., 2009. Dostupné online. ISBN 978-1933771-87-8. S. 217. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]