Josef von Sternberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Josef von Sternberg
Josef von Sternberg in Japan (cropped).jpg
Narození 29. května 1894
Vídeň
Úmrtí 22. prosince 1969 (ve věku 75 let)
Hollywood
Povolání filmový režisér, střihač a scenárista
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef von Sternberg, později Jonas Sternberg (29. května 1894, Vídeň22. prosince 1969, Los Angeles) byl původem rakouský režisér.

Stručně ho lze charakterizovat slovy: „americký režisér rakouského původu, který svůj nejvýznamnější film natočil v Německu“.[1] Jeho tvorba byla německou meziválečnou kinematografií velmi ovlivněna. Již ve svém prvním filmu využíval kammerspielu, jeho obratná manipulace s kontrasty světla a stínu dokázala vyvolat efekty, jaké nemohla vzbudit samotná dramatická akce.

Film Modrý anděl (Der blaue Engel) z roku 1930 byl jediným filmem, který Sternberg režíroval v Německu, ale právě tento film znamenal zvrat nejen pro jeho vlastní kariéru, ale i pro kariéru dosud neznámé berlínské herečky Marlene Dietrich, z níž se poté stala hvězda první velikosti. Spolu s ní se Sternberg vrátil do USA, kde spolupracovali na dalších filmech. Po jejich rozchodu a po ztroskotání projektu historického velkofilmu Já, Claudius, již nikdy nedosáhl tak vysoké úrovně, jakou měly jeho filmy z období 1925–1935, díky jimž se zapsal mezi významné postavy světové kinematografie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERNARD, Jan; FRÝDLOVÁ, Pavla. Malý labyrint filmu. Praha : Albatros, 1988. S. 417.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]