Přeskočit na obsah

Modrý anděl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o filmu. O certifikaci pojednává článek Modrý anděl (certifikát).
Modrý anděl
Původní názevDer blaue Engel
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
Délka99 minut
PředlohaProfesor Neřád
ScénářHeinrich Mann
Carl Zuckmayer
Karl Vollmöller
Robert Liebmann
Josef von Sternberg
RežieJosef von Sternberg
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleEmil Jannings
Marlene Dietrichová
Kurt Gerron
ProdukceErich Pommer
HudbaFriedrich Hollaender
Robert Liebmann (texty)
KameraGünther Rittau
StřihWalter Klee
Sam Winston
Výroba a distribuce
Premiéra1. dubna 1930
DistribuceUFA
Paramount Pictures
Modrý anděl na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrý anděl (v originále Der blaue Engel) je německý zvukový hraný film z roku 1930, který natočil režisér Joseph von Sternberg. Scénář k filmu napsali Carl Zuckmayer, Karl Gustav Vollmoeller a Robert Liebmann podle románu Heinricha Manna Profesor Neřád (Professor Unrat).

Film vypráví o starším učiteli, který se zamiluje do varietní zpěvačky. Hlavní role hráli Marlene Dietrichová a Emil Jannings. Ve filmu zazněla písnička Pro lásku jsem stvořena (Ich bin vom Kopf bis Fuß auf Liebe eingestellt) a další (Nimm dich Acht vor blonden Frauen, Ich bin die fesche Lola).[1]

Immanuel Rath (Emil Jannings) je gymnaziálním profesorem v německém městečku. Je to respektovaný, ale také pedantský a trochu popletený muž, který je svými žáky nazýván Neřád (v originále Unrat).

Jednou objeví při vyučování u svého žáka fotografii se zpěvačkou Lolou Lolou (Marlene Dietrich), která hostuje na představeních ve varieté Modrý anděl. Podle Ratha jde o nemravnost a vydá se – z čistě pedagogických důvodů – do varieté, aby se tam porozhlédl. Lola Lola se zrovna převléká, když s ní chce profesor mluvit. Rath ke svému údivu nemůže z její lascivní, ale obyčejné krásy spustit oči. Kousek z jejího spodního prádla, který zmatený profesor najde doma v kapse svého kabátu, je pro něj důvodem, aby Lolu znovu navštívil. Sleduje jedno z jejích vystoupení, stráví u ní noc a tak propadne jejímu pochybnému šarmu, že se vzdá svého zaměstnání učitele, aby se s Lolou mohl oženit. Lolu ovšem zajímají především Raatovy peníze. Poté, co všechny úspory utratí, to jde s touto i tak zvláštní dvojicí z kopce. Rath očividně chřadne, nedokáže se ale rozejít se svou ženou. Když Lolina herecká společnost po letech znovu hostuje v jeho rodném městečku, je Rath donucen kouzelníkem Kiepertem a Lolou vystupovat v ponižujícím klaunském čísle. Přitom pozoruje, jak Lola flirtuje se silákem Mazeppou.

Smyslů zbavený Rath se pokusí Lolu uškrtit, ostatní umělci ho zadrží a Mazeppa ho zavře do svěrací kazajky. Když je po čase z kazajky Rath vysvobozen, táhne ho to do školy, v níž dříve vyučoval, a ve své bývalé třídě na katedře umírá.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Der blaue Engel na německé Wikipedii.

  1. Modrý anděl (1930). FDb.cz [online]. [cit. 2023-10-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]