Modrý anděl (certifikát)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Logo

Modrý anděl (Der Blaue Engel) je nejstarší ekoznačka na světě. Vznikla 1978 v Německu z iniciativy federálního ministerstva vnitra a životního prostředí.

Značka se uděluje výrobkům a službám, které jsou ve všech směrech šetrné k životnímu prostředí, splňují zdravotní a bezpečnostní standardy. Technické požadavky na označované výrobky a služby jsou posuzovány nezávislou porotou ekoznačky (Environmental Label Jury).

V současnosti je touto značkou označeno více než 11 500 produktů a služeb v asi 120 kategoriích.[1]

Proces certifikace[editovat | editovat zdroj]

V současné době jsou do certifikace zapojené tyto instituce:[2]

  • Spolkové ministerstvo životního prostředí, ochrany přírody a bezpečnosti reaktorů je oficiálním majitelem značky. Propaguje ji na veřejnosti, politické scéně i v komerčním sektoru.
  • Federální agentura pro životní prostředí (Umweltbundesamt) přijímá nové žádosti o certifikaci a po jejich přezkoumání je předkládá porotě k posouzení.
  • Environmentálních porota značky (Jury Umweltzeichen) rozhoduje o produktech a službách, které by měly Modrého anděla získat. Porota je nezávislá, složená z 16 členů. Jsou v ní zastoupeny environmentální a spotřebitelské organizace včetně odborů, zástupců průmyslu a obchodu. Porota má v certifikaci poslední slova a je to ona, kdo o udělení certifikace skutečně rozhoduje.
  • RAL gemeinnützige GmbH je autorita zodpovědná za udílení Modrého anděla. Je to ona, kdo podepisuje konečná rozhodnutí přijatá porotou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oficiální web ekoznačky. www.blauer-engel.de [online]. [cit. 2012-09-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-08-17. 
  2. Who is behind it?. Blue Angel [online]. 2013-05-03 [cit. 2019-10-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-04-04. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]