Mohavská poušť

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mohavská poušť

Mohavská poušť, též Mojave Desert či Mohave, je písčito-kamenitá poušť v USA, rozkládající se z větší části ve východní části státu Kalifornie a dále ve státech Utah, Nevada a Arizona, v jižní části Velké pánve (Great Basin). Její rozloha činí zhruba 35 000 km², roční srážky činí 45 až 130 mm. Název pochází od slova Mohave – jména indiánského kmene, který ji obýval.

Západní hranici tvoří pohoří Tehachapi, na jihozápadě hory San Gabriel a hory San Bernerdino, a též tektonické zlomy San Andreas a Garlock. Na severu hranici tvoří Great Basin a na jihu poušť Sonora. Severovýchodní hranice je nezřetelná – někdy je stanovena podle výskytu juky krátkolisté (Joshua Tree). Výskyt rostlinných druhů je sledován od roku 1750. Nachází se zde Národní rezervace Mojave, Národní park Joshua Tree a Národní park Zion.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Roční srážky nepřesahují 150 mm ve vyšších partiích (1000-2000 m). V údolí Smrti v Kalifornii v létě teplota dosahuje 50 °C. Třebaže je to na poušti nezvyklé, je možné se v nadmořské výšce 7929 stop (cca 2416,75 metrů) setkat se sněhem – zasněžený je např. štít Telescope Peak (3392 m) a hora Clark severně od mezistátní dálnice č. 15. Nejnižší zaznamenaná teplota dosáhla 0 °F (−32 °C), v zimě teploty dosahují od 20 °F až 30 °F (od ok. −21 do ok. −15 °C), v létě obvykle kolem 100 °F (37,8 °C).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tato poušť se stala také testovací plochou pro atomové bomby, zde také bylo poprvé testováno zařízení pod názvem Atomová Annie. Tato zbraň byla klasické dělostřelecké dělo, které však bylo za 800 tisíc dolarů upraveno pro střílení atomových střel. Rychlost střely byla 629 m/s. Střela byla vystřelena až do dálky 10 kilometrů. Tato zbraň dokázala vystřelit střelu o síle 15 kilotun. Tato síla se rovná atomovým bombám, které byly odpáleny v Japonsku. Těchto děl se vyrobilo na 20 a byla rozmístěna po celé Evropě a Koreji a byla připravena kdykoliv vystřelit. A podobných zařízení Američané vyrobili tucty. Díky tomu se počty zkoušek staly prakticky národním sportem, protože v této poušti se odehrálo přes 400 jaderných zkoušek. Tyto zkoušky byly prováděny za účelem zjistit, jaký vliv bude mít atomová bomba na okolní prostředí. Proto se pro testování stavěla celá města, kde byla umístěna vozidla, jídlo, tekla teplá voda, fungovala elektřina. Dost často se spekuluje, že oněch testů se účastnila živá zvířata nebo vězni, popř. váleční zajatci. Ale to už je pouze spekulace. Takže nejen, že tato poušť nabízí spoustu krásných míst s bohatým životem, ale obsahuje i tvrdou a odpornou historii atomové bomby, nejničivější zbraně 20. století.

Ještě jedna zajímavost je ta, že testy byly prováděny tak intenzivně a v takovém měřítku, že pak už nebylo kde zkoušet. V neposlední řadě to málem odnesli lidé žijící ve městě Las Vegas, kteří podle výpovědí říkali, že se třáslo celé město a obloha byla zbarvená rudě. Testy byly prováděny cca 90 mil (140 kilometrů) severozápadně za hranicí města na jaderné střelnici Nevada National Security Site.[zdroj?]

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

V Mohavské poušti se nachází řada opuštěných sídel, např. Calico, dříve centrum těžby stříbra, nebo Kelso v Národní rezervaci Mohave, jehož atrakcí je dochovaná původní železniční stanice.

Nacházejí se zde i větší města, např. Las Vegas. Z dalších lze jmenovat:

Na tomto území byla vybudována Edwardsova letecká základna, využívaná letectvem i jako místo přistávání raketoplánů NASA.

Fauna a flora[editovat | editovat zdroj]

Juka krátkolistá

Zvířata[editovat | editovat zdroj]

Rostliny[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 35°0′ s. š., 116°0′ z. d.