Mohavská poušť

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mohavská poušť

Mohavská poušť, též Mojave Desert či Mohave, je písčito-kamenitá poušť v USA, rozkládající se z větší části ve východní části státu Kalifornie a dále ve státech Utah, Nevada a Arizona, v jižní části Velké pánve (Great Basin). Její rozloha činí zhruba 64 750 km², roční srážky činí 45 až 130 mm. Název pochází od slova Mohave – jména indiánského kmene, který ji obýval.

Západní hranici tvoří pohoří Tehachapi, na jihozápadě hory San Gabriel a hory San Bernardino, a též tektonické zlomy San Andreas a Garlock. Na severu hranici tvoří Great Basin a na jihu poušť Sonora. Severovýchodní hranice je nezřetelná – někdy je stanovena podle výskytu juky krátkolisté (Joshua Tree). Výskyt rostlinných druhů je sledován od roku 1750. Nachází se zde Národní rezervace Mojave, Národní park Joshua Tree a Národní park Zion.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Roční srážky nepřesahují 150 mm ve vyšších partiích (1000-2000 m.n.m). V údolí Smrti v Kalifornii v létě teplota dosahuje 50 °C. Třebaže je to na poušti nezvyklé, je možné se v nadmořské výšce 7929 stop (cca 2416,75 metrů vysoko) setkat se sněhem – zasněžený je např. štít Telescope Peak (3392 m.n.m.) a hora Clark severně od mezistátní dálnice č. 15. Nejnižší zaznamenaná teplota dosáhla 0 °F (− 17,7 °C), v zimě teploty dosahují od 20 °F až 30 °F (od ok. −6 do ok. −1 °C), v létě obvykle kolem 100 °F (37,8 °C).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poušť vznikla existencí srážkového stínu na tomto území. Na mnoha místech, zejména níže položených, prší sporadicky a teploty v létě dosahují vysokých hodnot (Údolí smrti apod.) Srážkový stín způsobuje pohoří Skalnatých hor, za které srážky z Tichého oceánu stěží pronikají.

Zajímavostí je, že část této pouště ve vojenské oblasti Nevada Test Site se od roku 1951 stala také testovací plochou pro jaderné zbraně[1].

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

V Mohavské poušti se nachází řada opuštěných sídel, např. Calico, dříve centrum těžby stříbra, nebo Kelso v Národní rezervaci Mohave, jehož atrakcí je dochovaná původní železniční stanice.

Nacházejí se zde i větší města, např. Las Vegas. Z dalších lze jmenovat:

Na tomto území byla vybudována Edwardsova letecká základna, využívaná letectvem i jako místo přistávání raketoplánů NASA.

Fauna a flora[editovat | editovat zdroj]

Juka krátkolistá

Zvířata[editovat | editovat zdroj]

Rostliny[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. U.S. Department of Energy / Nevada Operations Office, United States Nuclear Tests - July 1945 through September 1992, December 2000, DOE/NV-209 Rev 15

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 35°0′ s. š., 116°0′ z. d.