Národní park Zion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Národní park Zion
Zion National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Pohled na Zionský kaňon z vyhlídky Angels Landing při západu slunce.
Umístění USA Utah, USA
Souřadnice
Rozloha 593 km²
Založeno 31. července 1909
Návštěvníků 4 295 127 (v roce 2016)
Správa National Park Service
Oficiální web

Národní park Zion (čti zajən, též Zionský národní park, anglicky Zion National Park) se nachází poblíž města Springdale v Utahu na jihozápadě Spojených států amerických. Pro svou jedinečnou polohu na rozhraní tří geografických oblastí (Colorado Plateau, Great Basin a Mojave Desert) patří tento národní park k vyhledávaným turistickým cílům jak pro pozoruhodné geologické útvary, tak pro neobvykle pestrou paletu rostlin a živočichů.

Původní název parku byl po založení v roce 1909 Mukuntuweap National Monument, ale v roce 1919 byl přejmenován na Národní park Zion. Část parku, která se nazývá Kolob Canyons, byla nejprve v roce 1937 vyhlášena jako samostatná chráněná oblast Zion National Monument, avšak od roku 1956 se stala součástí Národního parku Zion. Současná rozloha parku činí 593 km² a nalézá se v nadmořských výškách 1117 m (Coalpits Wash) až 2660 m (nejvyšší vrchol Horse Ranch Mountain).

Slovo Zion (česky Sion) pochází z hebrejštiny a znamená mimo jiné posvátné místo. Park dostal své jméno podle jeho nejznámějšího kaňonu Zion Canyon, jehož pojmenování je připisováno Issacu Behuninovi, jednomu z prvních mormonských usedlíků, kteří do této oblasti přišli v 50. a 60. letech 19. století. Kaňon byl vytvořen dlouhodobou činností nevelkého vodního toku (Virgin River) v měkkém pískovci. Dosahuje délky 26 km a hloubky až 762 m. V některých úsecích jsou protilehlé stěny od sebe vzdáleny pouze 6 m.

Národní park Zion

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zion National Park na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]