Tomb Raider

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tomb Raider
Žánrakční adventura
VývojářiCore Design
Crystal Dynamics
Nixxes Software
Ubisoft Milan
VydavateléEidos Interactive (1996–2009)
Square Enix (2010-2018)
Microsoft Studios (2015–2016)
Amazon Games (TBA)
PlatformyDreamcast
Game Boy Advance
Macintosh
macOS
MS-DOS
Microsoft Windows
mobilní telefon
N-Gage
Nintendo GameCube
Nintendo DS
PlayStation
PlayStation 2
PlayStation 3
PlayStation Portable
Sega Saturn
Wii
Windows Mobile
Xbox
Xbox 360
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tomb Raider logo

Tomb Raider (výslovnost [tuːm ˈreidə(r)]) je série počítačových her, videoher, komiksů a filmů, jejichž hlavní postavou je britská archeoložka Lara Croft. Od uvedení první hry Tomb Raider v roce 1996 se celá série postupně stala vysoce lukrativní a postava Lary Croft je jednou z hlavních ikon herního průmyslu. Dokonce i Guinnessova kniha rekordů z roku 2006 označila Laru Croft za nejúspěšnější hrdinku videoher.

Šest počítačových her série bylo vyvinuto společností Core Design a další čtyři společností Crystal Dynamics. Všechny hry vydala společnost Square Enix, která byla držitelem práv k obchodní značce Tomb Raider a k postavám vystupujícím v příbězích. Společnost Square Enix v květnu 2022 prodala práva společnosti Embracer Group za 300 miliónů dolarů, ta nakonec přeprodala práva společnosti Amazon Games v prosinci 2022 za 600 miliónů dolarů.[1]

Dále byly natočeny dva filmy, v nichž hlavní roli ztvárnila americká herečka Angelina Jolie. Další film s názvem Tomb Raider vyšel v roce 2018, Laru Croft si zahrála Alicia Vikander.

Lara Croft[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Lara Croft.

Ústřední postava Lara Croft je fiktivní britská archeoložka, která pátrá po prastarých pokladech. Lze říci, že Croftové mužským protipólem je Indiana Jones ([ˌindiˈænə džəunz]). Lara se o archeologii zajímala již od mládí, avšak této profesi se nemohla aktivně věnovat, neboť její šlechtická rodina patřila do vyšších společenských kruhů. Vše se však změnilo, když po lyžařském výletu v Himálajích havarovalo její letadlo a ona musela bojovat o holé přežití v divočině. Tato zkušenost radikálně změnila její život, začala cestovat po celém světě a studovat dávné civilizace. Její otec Lord Richard (Henshingly) Croft se jí však zřekl a Lara začala pracovat jako nájemný archeolog, který pro bohaté sběratele hledá vzácné poklady.

Postava Lary byla vytvořena návrhářem Toby Gardem. Obvykle se objevuje oblečená v hnědých kraťasech a modrém upjatém tričku. Na obou bocích nosí pouzdra s pistolemi a na zádech hnědý batůžek. Během série se zobrazení Lary měnilo jen v detailech, postupně se zjemňovalo vykreslení rysů obličeje, byla zmenšena velikost prsou a došlo i ke změnám zobrazování pohybu vlasů.

Vlastnosti her[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postava hry Lara Croft

Původní hra s názvem Tomb Raider: Featuring Lara Croft byla uvedena na hracích konzolích PlayStation a Sega Saturn a dále pro osobní počítače. Tato hra se podílela na úspěších hrací konzole PlayStation v polovině 90. let 20. století. V herním prostředí zobrazeným trojrozměrně hráč musí provést postavu Lary různými jeskyněmi, hrobkami a dalšími lokacemi. Setkává se s nepřáteli, a to jak zvířecími, tak i lidskými, sbírá různé předměty, řeší hlavolamy, pomocí kterých se dostává do dalších míst. Na konci své cesty nalezne hledaný předmět, kterým je zpravidla nějaký dávný mocný artefakt.

Hry ze série Tomb Raider lze zařadit mezi akční počítačové hry zobrazované z pohledu třetí osoby. Až do hry Tomb Raider: The Angel of Darkness byla pro hru typická kostkovitá architektura herního prostředí. Římsy, zdi i stropy vždy svírají pravý úhel, ačkoliv se to tvůrci snaží někdy zakrýt. Tento styl zobrazení je daný tím, že principy dvojrozměrné plošinovky byly převedeny do trojrozměrného prostředí. Styl hraní může někdy připomínat staré plošinovky jako byl Prince of Persia nebo Flashback, které byly zaměřeny na přesně načasované skákání prokládané bojovými pasážemi. Každá hra přináší nové zbraně a pohyby. Od čtvrtého pokračování Lara umí skočit dozadu z provazu a otočit se ve skoku, aby se mohla chytit římsy za ní. Sedmé pokračování „Tomb Raider: Legend“ ([ˈledžənd]) přineslo hákovací kotvici, pomocí které se Lara může přehoupnout přes některé propasti a také jí může útočit na nepřátele jako Indiana Jones bičem.

Standardní pohyby (chůze, běh, zatáčení, skoky) jsou doplněny kotoulem, kotouly ve výskoku do stran a vzad, šplhacími technikami, plaváním, potápěním ve vodě. Lara také umí skočit do vody šipku a při vytahování z visu na římsu udělat stojku, tyto pohyby jsou však pouze na okrasu, pro samotné hraní nemají význam. Ve hře Tomb Raider III byl představen sprint, který Laře umožní po krátkou dobu běžet vyšší rychlostí. Při tomto pohybu se objeví zvláštní ukazatel vyčerpání, pokud vyčerpání dosáhne maxima, Lara zvolní do normálního běhu.

Příběh hry většinou spočívá v putování při hledání mocného artefaktu, kdy Lara soupeří s nepřáteli, kteří usilují o získání artefaktu pro sebe. Artefakty většinou mají magické schopnosti, které jsou nadpřirozeného či mimozemského původu.

Přehled her série Tomb Raider[editovat | editovat zdroj]

Místa která navštívila po světě postava Lara Croft
Časová osa vydání Tomb Raider her
Modře Legend trilogie
1996Tomb Raider
1997Tomb Raider II
1998Tomb Raider III
1999Tomb Raider: The Last Revelation
2000Tomb Raider: Chronicles
2001Curse of the Sword
2002The Prophecy
2003Tomb Raider: The Angel of Darkness
The Osiris Codex
2004Quest for Cinnabar
Elixir of Life
2005
2006Tomb Raider: Legend
2007Tomb Raider: Anniversary
2008Tomb Raider: Underworld
2009
2010Lara Croft and the Guardian of Light
2011
2012
2013Tomb Raider
2014Lara Croft and the Temple of Osiris
2015Lara Croft: Relic Run
Lara Croft GO
Rise of the Tomb Raider
2016
2017
2018Shadow of the Tomb Raider
2019
2020
2021
2022
2023Tomb Raider Reloaded
TBAPřipravovaný Tomb Raider

Legend trilogie[editovat | editovat zdroj]

 • Tomb Raider: Underworld (2008) – PlayStation 3, PC, Xbox 360, DS, Wii, PlayStation 2
  • Tomb Raider: Underworld – Beneath the Ashes (2009) – Exkluzivně pro Xbox 360
  • Tomb Raider: Underworld – Lara's Shadow (2009) – Exkluzivně pro Xbox 360

Survivor trilogie[editovat | editovat zdroj]

Sjednocení série[editovat | editovat zdroj]

Spin-off hry[editovat | editovat zdroj]

 • Tomb Raider (2000) (neoficiálně Tomb Raider: The Nightmare Stone) – Game Boy Color
 • Tomb Raider: The Prophecy (2002) – Game Boy Advance
 • Tomb Raider: The Osiris Codex (2003)
 • Tomb Raider: Quest for Cinnabar (2004)
 • Tomb Raider: Elixir of Life (2004)

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Seriál[editovat | editovat zdroj]

Společnost Netflix oznámila, že na jejich streamovací platformu míří animovaný seriál Tomb Raider.[2] Seriál se má odehrávat po událostech herní Survivor trilogie a má sjednocovat herní sérii stejným směrem jako připravovaná hra Tomb Raider, která bude vydaná společností Amazon Games.

Komiks a knihy[editovat | editovat zdroj]

Společnost Top Cow Productions od roku 1999 vydala řadu komiksových příběhů Tomb Raider. Série čítala 50 pokračování a její vydávání skončilo v roce 2004. Společnost Ballantine Books ve spojení se společností Eidos začala vydávat řadu románů inspirovaných videohrami v roce 2004:

 • The Amulet of Power – autor Mike Resnick (2004)
 • The Lost Cult – autor E. E. Knight (2004)
 • The Man of Bronze – James Alan Gardner (2005)

Knihy spíše navazují na děj videoher než filmů, ačkoliv kniha The Lost Cult obsahuje několik odkazů na Kolébku života. Poslední kniha The Man of Bronze se od ostatních liší tím, že je psána v první osobě – vypravěčem je Lara Croft. Také obsahuje mnohem více násilných scén.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. PUBLISHED, Anne-Marie Ostler. Amazon has reportedly bought the rights to the Tomb Raider franchise for "600 million". gamesradar [online]. 2023-01-31 [cit. 2023-02-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Lara Croft v anime? Netflix chystá animovaný seriál Tomb Raider | GAMES.CZ. games.tiscali.cz [online]. [cit. 2023-02-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]