Eidos Interactive

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eidos Interactive Ltd.
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaDceřiná společnost Square Enix
Datum založení1990
Datum zániku2009
Osudzískána společností Square Enix, dnes známá jako Square Enix Europe
PředchůdceU.S. Gold
NástupceSquare Enix Europe
ZakladatelStephen Bernard Streater
SídloLondýn, Spojené království
Adresa sídlaWimbledon Bridge House
Klíčoví lidéIan Livingstone (prezident a CEO Eidos),
Phil Rogers (CEO Square Enix Europe)
Charakteristika firmy
Oblast činnostiVideoherní průmysl
ProduktyTomb Raider série
Hitman série
Deus Ex série
Kane & Lynch
Thief série
Championship Manager série
Legacy of Kain
Výsledek hospodaření£179.1 milionů (2006)
Zaměstnanci600
Mateřská společnostSquare Enix
MajiteléIndependent (1990–2004)
Sci Entertainment (Eidos plc) (2004–2009)
Dceřiná společnostU.S. Gold
Identifikátory
Oficiální webwww.eidos.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eidos Interactive Ltd. byl britský videoherní vydavatel, který byl po převzetí japonský vydavatelem Square Enix přejmenován na Square Enix Europe. Eidos plc sídlil ve Wimbledonu, v Londýně. Měla ale i pobočky po celém světě a to například ve Spojených státech, Kanadě, Německu, Francii, Austrálii nebo Japonsku.

Společnost je nejvíce známa díky videoherním sériím mezi které patří například Tomb Raider, Hitman, Commandos, Deus Ex, Legacy of Kain, Thief, TimeSplitters a Fear Effect. Dne 22. dubna 2009 se Eidos oficiálně stal součástí Square Enix. Následovaly změny ve vedení společnosti, kdy japonský vydavatel Square Enix spojil Eidos s jeho evropskou pobočkou Square Enix European a tím vznikla společnost Square Enix Europe. Přesto značka Eidos v současné době přežívá a to díky vývojářskému studiu Eidos Montreal.Též využívá dříve vlastněných vývojářských studií jako jsou Crystal Dynamics a IO Interactive.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Začátky a růst společnosti[editovat | editovat zdroj]

Z Eidos plc se později stala mateřská společnost Eidos Interative, která byla založena v roce 1990. Společnost se původně zabývala kompresí videa a nelineární editací systémů zejména pro počítače firmy Acorn Archimedes. V tom samém roce vstoupila společnost na londýnskou burzu.

Po vstupu Eidos plc na burzu a rostoucí ceně akcií se společnost rozhodla pustit se do videoherního průmyslu. V roce 1995 získala vývojářská studia jako jsou Domark Group Limited, Simis a Big Red Software. V té době bylo studio Big Red Software známe především díky hrám jako jsou 3D Construction Kit, Championship Manager, Hard Drivin' a mnoho dalších. Sloučením všech tří vývojářských studií vznikl Eidos Interactive.

V roce 1996 Eidos plc získal firmu CentreGold plc (zahrnující US Gold a Centresoft). Centresoft byl následně odkoupen zpět a to skoupení akcií společnosti jejím vedením. Za to US Gold se stal cenným přínosem pro vývojářské studio Core Design (pravděpodobně nejznámější je díky hrám Tomb Raider, Chuck Rock, Curse of Enchantia, Heimdall (videohra), Rick Dangerous a E-Motion). Další sérií akvizic a dobrému hospodaření s kapitálem znamenalo, že Eidos plc byl v roce 1990 nejrychleji rostoucí společností na světě. Od roku 1993 do roku 1999 jejich cena akcií stoupla téměř 400krát.

Převzetí společností SCi[editovat | editovat zdroj]

Dne 3. srpna 2004 Wall Street Journal uvedl, že Eidos předběžně jedná s menším počtem firem v souvislosti o jejich možném sloučení. Na začátku března 2005, Eidos připustil, že se jejich finanční rezervy během druhé poloviny roku 2004 zmenšily na £11,9 milionu liber a nezdaněné ztráty vzrostly na £29 milionů liber.

Dne 21. března 2005 Eidos obdržel nabídku na převzetí od soukromé, investiční společnosti Elevation Partners. Ta byla mimo jiné vlastněna bývalým prezidentem Electronic ArtsJohnem Riccitiellem a měla řadu významných partnerů mezi které se řadí například zpěvák U2 Bono. Společnost Eidos byla oceněna na £71 milionů ($135 milionů). Z čehož £23 milionů by dostal Eidos na udržení společnosti a splacení svých dluhů.

Dne 23. března Eidos obdržel druhou nabídku na převzetí, nyní však od britského videoherního výrobce SCi Entertainment. SCi Entertainment nabídl £74 milionů ($139 milionů) a předložil též plán na snížení ročních nákladů o téměř £14 milionů. Aby společnost SCi mohla uskutečnit převzetí Eidosu, navrhla prodat akcie v hodnotě £60 milionů. Nakonec společnost Elevation Partners stáhla svoji nabídku a společnosti SCi Entertainment už nic nebránilo v převzetí. Oficiální převzetí společnosti Eidos bylo dokončeno 16. května 2005.

Po následném odkupu většiny starého Eidosu, britskou společností SCi Entertainment, se mnoho lidí z řad managementu rozhodlo odejít. Společnost SCi opustila své prostory v Battersea Office a přestěhovala se do kanceláří Eidosu ve Wimbledonu. Dne 15. února 2007 Eidos oznámil, že otevřel nová vývojářská studia v Montréalu v Québecu. Tyto studia měli pracovat na nových, v té době nezveřejněných, projektech. Též začalo vývojářské studio Eidos Montreal s vývojem nového dílu ze série Deus Ex.

V únoru 2007 získal Eidos pod svá křídla vývojářské studio Rockpool Games a to společně se dvěma sesterskými společnostmi Ironstone Partners a SoGoPlay.

Dne 4. září 2007 představenstvo SCi Entertainment potvrdilo nedávné spekulace o odkoupení jinou společností. Jednání o odkoupení bylo ale 10. ledna 2008 pozastaveno. Následkem toho se ceny akcií společnosti propadly téměř o 50%. Hlavní investoři volali po rezignaci a odchodu ze společnosti klíčových osob jako byla výkonná ředitelka Jane Cavanagh a z jednatelů Bill Ennis a Rob Murphy.

V roce 2008 mateřská společnost firmy Eidos – SCi Entertainment zveřejnila finanční výsledky, které hlásily ztrátu £100 milionů liber. Tuto ztrátu okomentoval nový CEO Phil Rogers tak, že je ztráta způsobena pouhými změnami jejich plánů. Dne 19. září 2008 Eidos otevřel malé vývojářské studio v Shanghai. Dne 3. prosince 2008 se společnost SCi rozhodla změnit svůj název opět na Eidos plc (jménu Eidosu před převzetím SCi).

Součást Square Enix Europe[editovat | editovat zdroj]

V únoru 2009 nabídl japonský vydavatel Square Enix za Eidos £84,3 milionů[1] – prodej však muselo schválit 75% akcionářů firmy Eidos.[2] Pro odkoupení společnosti vydavatelem Square Enix, bylo pro 85% akcionářů a oficiální převzetí proběhlo 22. dubna 2009.

Již dříve Square Enix uvedl, že chce ponechat Eidos Interactive takový jaký je v současné době a nebude zasahovat do jejich vnitřních záležitostí. V současné době se logo Eidos Interactive zobrazuje pouze na hrách vyvinutých bývalými herními studii Eidosu.

Studia[editovat | editovat zdroj]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Částečně vlastněno[editovat | editovat zdroj]

Zaniklé[editovat | editovat zdroj]

  • Eidos Hungary sídlící v Maďarsko, založeno v roce 2005, uzavřeno v říjnu 2009.
  • Pivotal Games sídlící v Bath, Anglie, založeno v březnu 2000, získáno SCi, dne 29. září 2003, uzavřeno dne 22. srpna 2008.
  • Core Design sídlící v Derby, Anglie, založeno v roce 1988, získáno společností Eidos v roce 1996, uzavřeno 11. května 2006.
  • Ion Storm sídlící v Texas, založeno v roce 1996, získáno společností Eidos v červenci 2001, uzavřeno 9. února 2005.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eidos Interactive na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]