Acorn Archimedes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Acorn Archimedes
Otevřený Acorn Archimedes 5000

Acorn Archimedes byl první osobní respektive domácí počítač firmy Acorn Computers, který používal její novou architekturu ARM. V prodeji byl od června 1987 do poloviny devadesátých let dvacátého století, měl v základní podobě 512 kilobajtů paměti a 32bitový procesor RISCového typu, přičemž při uvedení byla uváděna jeho rychlost 4 MIPS.

Modely[editovat | editovat zdroj]

První řady[editovat | editovat zdroj]

První modely byly označené řada 300 a řada 400. Řada 400 nabízela 4 sloty pro rozšíření a kontrolér ST-506 pro vnitřní pevný disk. Obě řady používaly jako operační systém Arthur (později nahraditelný za úplatu RISC OS), podporu programovacího jazyka BBC BASIC a emulátor staršího mikropočítače BBC Micro. Počítač se skládal z počítačové skříně, obrazovky, samostatné klávesnice a třítlačítkové myši. Všechny modely nabízely osmikanálový zvukový výstup a obrazovka uměla zobrazit 256 barev.

A3000 a A5000[editovat | editovat zdroj]

Nová verze systému Arthur se původně měla jmenovat Arthur 2, ale když byl vydán film Arthur 2: S ledem, rozhodla se firma uvést operační systém pod novým názvem RISC OS. S ním začala být prodávána nová řada A3000, ovšem mohl se dokoupit i do starších strojů jako ROM modul.

Počítače A3000 měly procesor s taktovací frekvencí 8 MHz a 1 MB paměti. Na rozdíl od předchozích modelů tvořila klávesnice a počítač jeden celek.

Pak byl v roce 1991 vydán model A5000. Ten už měl procesor řady ARM3 s frekvencí 25 MHz, 2 nebo 4 MB RAM, a pevný disk o kapacitě 40 nebo 80 MB. Uměl zobrazovat grafiku v rozlišení VGA 800×600 pixelů. Navíc nabízel jako součást standardního příslušenství mechaniku pro diskety s vysokou hustotou, které podporovala formátování používané DOSem a Atari. Pozdější verze A5000 obsahovaly procesor s frekvencí 33 MHz, paměť až 8 MB a kapacitu pevného disku až 120 MB.

A3010 a notebook[editovat | editovat zdroj]

Acorn A3010

V roce 1992 se objevil model A3010, který měl port pro připojení joysticku a TV modulátor. Ve stejném roce se objevil také notebook A4, s procesorem řady ARM3 a s displejem z tekutých krystalů nabízejícím rozlišení 640×480 v 15 odstínech šedé. Kromě toho zde byl port pro připojení monitoru, na kterém bylo možné zobrazit barvy. Součástí notebooku nebyla žádná náhrada myši, tu bylo nutno připojit externí nebo si vystačit s klávesnicí.

Význam a vliv[editovat | editovat zdroj]

Koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let byl Acorn Archimedes jedním z nejvýkonnějších domácích počítačů; jeho hlavní procesor byl rychlejší než Motorola 68000 používané v populárnějších počítačích Amiga a Atari ST. Motorola 68000 taktovaná na 8 MHz měla výkon zhruba 1 MIPS pro 16bitové výpočty a 0,5 MIPS pro 32bitové, při výběru jednodušších 16bitových instrukcí se dostala na 2 MIPS, naproti tomu 8 megaherzový ARM2 měl výkon 4,5 až 4,8 MIPS.

Archimedes se poměrně výrazně rozšířil ve školství v Spojeném království, Irsku, Austrálii a Novém Zélandu, na čemž měla svůj vliv spolupráce s řetězcem Tesco v programu Computers for Schools (počítače do škol), kromě toho se uchytil v určitých aplikacích u železnice a v lékařství, ale jinak větších úspěchů nedosáhl.

Začátkem devadesátých let nad ním začaly vítězit počítače Apple Macintosh a IBM PC, které ho překonávaly v práci s multimédii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Acorn Archimedes na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]