Akční videohra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Akční videohra nebo též akční hra (anglicky action video game, action game) je videoherní žánr, jehož hlavní náplní je eliminace cílů pomocí bojových technik. Tyto hry většinou virtuálně znázorňují dynamické boje, násilné sekvence (včetně prolévání krve) a škálu zbraňového arsenálu. Žánr nebývá v některých[kterých?] zemích pro kontroverzní scény bez cenzury tolerován, pro neotrlé povahy a možnost pohoršování se je v některých[kterých?] hrách zahrnuta i možnost regulace násilných či krvavých scén.

V těchto hrách se objevují vždy po určitém počtu misí nebo episod tzv. bossové. Nejnovější 3D akční hry jsou obvykle náročné na hráčův hardware a často se vykazují velmi dobrou umělou inteligencí nepřátel, pokročilým grafickým zpracováním a visuálními efekty. Hráč nejčastěji ovládá jednu postavu (nebo menší skupinu), zbraň nebo vozidlo a někdy si může volit obtížnost (často: začátečník, pokročilý, expert). Některé akční videohry bývají omezeny časovým limitem, po kterém hráč ztrácí život nebo možnost dokončit level atp.

Subžánry[editovat | editovat zdroj]

Vliv na zdraví[editovat | editovat zdroj]

Akční hry trénují reakce a krátkodobou paměť. Hraní ovšem postihuje dlouhodobou paměť a orientaci.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Playing action video games can actually harm your brain. medicalxpress.com [online]. 2017-08-08 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]