Český rozhlas Rádio Česko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rádio Česko
Spuštěno 2005
Ukončeno 2013
Vlastník Český rozhlas
Stát ČeskoČesko Česko
Jazyk čeština
Financování veřejnoprávní
Vysílací čas 6 hodin denně
Vysílá pro Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český rozhlas Rádio Česko byla zpravodajská stanice Českého rozhlasu obsahově i formátem založena čistě na zpravodajství a na aktuální publicistice. Vysílala výhradně mluvené slovo. Její existence skončila 28. února 2013 v 16:00; jejím pokračovatelem je do jisté míry Český rozhlas Plus, také stanice mluveného slova.

O stanici[editovat | editovat zdroj]

Formát vysílání Rádia Česko byl all-news, vysílání tedy tvořilo především aktuální zpravodajství a publicistika, události z domova, ze světa, ekonomiky, kultury, vědy a dalších oborů. Nabízelo přehled aktuálního dění, rozhovory, reportáže, analýzy a komentáře. Důraz byl kladen na ekonomiku a na českou a světovou politiku. Stanice nabízela rozhovory s přímými aktéry událostí, využívala zahraniční zpravodaje Českého rozhlasu a síť vlastních spolupracovníků po celém světě.

Kromě zpravodajského pásma stanice nabízela řadu specializovaných magazínů ze světa financí, byznysu, kultury, vzdělávání, architektury, literatury, zdravotnictví managementu, komerční komunikace, vědy, neziskového sektoru i společnosti. Od roku 2006 stanice vysílala každodenní diskusní pořad Studio Česko, do kterého byly zvány osobnosti z různých oborů, aby diskutovaly o aktuálních tématech v politice, ekonomice, kultuře či společnosti. Ve stejném roce se začal vysílat také oblíbený cyklus Příběhy 20. století autorů Adama Drdy a Mikuláše Kroupy. Historií a novými pohledy na různé události se od roku 2009 zabýval pořad Kronika Rádia Česko.

Vysílání[editovat | editovat zdroj]

Vysílání Českého rozhlasu Rádia Česko bylo možné naladit od 8 do 11 hodin a od 13 do 16 hodin na VKV (FM) vysílačích BBC World Service v krajských městech České republiky: Praha 101,1, Brno 101,3, Ostrava 106,3, Plzeň 98,6, Zlín 93,9, Olomouc 105,6, Liberec 99,2, Ústí nad Labem 105,8, České Budějovice 89,8, Pardubice/Hradec Králové 99,1, Jihlava 96,7, Karlovy Vary 94,7.

Rádio Česko vysílalo nepřetržitě od 8 do 18 hodin na digitálních platformách - DVB-T (televizní vysílání), DVB-S (satelitní vysílání), DVB-C (kabelové vysílání), DAB+ (digitální rádio) a internetu. Ve zbývajícím čase v digitálním multiplexu a na internetu vysílal ČRo 1 Radiožurnál a Český rozhlas 6, na VKV vysílal BBC World Service.

Historie Rádia Česko[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla založena byla 1. července roku 2005 týmem kolem šéfredaktorky Hany Hikelové. 21. října 2005 se vysílání z internetu rozšířilo i do DVB-T multiplexu Českých radiokomunikací. Velký význam pro stanici znamenala dohoda s BBC, která umožnila od 15. března 2006 vysílat také na VKV vysílačích BBC World Service, a to v časech 8-11 a 13-16 hodin. Poté, co se v roce 2009 stala Hana Hikelová ředitelkou zpravodajských stanic ČRo (do r. 2012), nastoupil na pozici šéfredaktora Rádia Česko Robert Břešťan. V lednu 2011 ho vystřídal Václav Sochor. V tomto roce bylo vysílání na internetu a digitálních platformách rozšířeno z šesti na deset hodin a program byl obohacen o řadu tematických magazínů z různých oborů.

Zánik[editovat | editovat zdroj]

Poté, co zkrachovala jednání s BBC o rozšíření vysílacího času na FM frekvencích BBC World Service na 12 hodin denně, došlo od 28. února 2013 k ukončení vysílání stanice, kterou společně s ČRo 6 a ČRo Leonardo nahradila nová stanice Český rozhlas Plus.[1] Na FM frekvencích BBC World Service vysílá od 28. února 2013 stanice Rádio ZET[2], která patří společnosti Lagardère Active ČR.[3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]