Český rozhlas Rádio Česko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Český rozhlas Rádio Česko
Spuštěno1. května 2005
Ukončeno28. února 2013
VlastníkČeský rozhlas
StátČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Financováníveřejnoprávní
Vysílací čas10 hodin denně
Oblast vysíláníČesko
NástupceČeský rozhlas Plus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český rozhlas Rádio Česko byla celoplošná stanice Českého rozhlasu mluveného slova, obsahově i formátem založená čistě na zpravodajství a na aktuální publicistice. Vysílala v letech 2005–2013. Jejím nástupcem se stala stanice Český rozhlas Plus.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice Rádio Česko byla vytvořena týmem kolem šéfredaktorky Hany Hikelové a zahájila své vysílání 1. května 2005 na internetu. Dne 21. října 2005 se její vysílání z internetu rozšířilo i do DVB-T multiplexu. Velký význam pro stanici znamenala dohoda s BBC, která umožnila od 15. března 2006 vysílat také na VKV vysílačích BBC World Service, a to v časech 8–11 a 13–16 hodin. Poté, co se v roce 2009 stala Hana Hikelová ředitelkou zpravodajských stanic Českého rozhlasu, nastoupil na pozici šéfredaktora Rádia Česko Robert Břešťan. V lednu 2011 ho vystřídal Václav Sochor. V tomto roce bylo vysílání na internetu a digitálních platformách rozšířeno z šesti na deset hodin a program byl obohacen o řadu tematických magazínů z různých oborů.

Poté, co zkrachovala jednání s BBC o rozšíření vysílacího času na FM frekvencích BBC World Service na 12 hodin denně, došlo 28. února 2013 k ukončení vysílání stanice Rádio Česko. Od následujícího dne ji s Českým rozhlasem 6 a okruhem Leonardo nahradila nová stanice Český rozhlas Plus.[1]

Pořady[editovat | editovat zdroj]

Formát vysílání Rádia Česko byl all-news, vysílání tedy tvořilo především aktuální zpravodajství a publicistika, události z domova, ze světa, ekonomiky, kultury, vědy a dalších oborů. Stanice nabízela přehled aktuálního dění, rozhovory, reportáže, analýzy a komentáře. Důraz byl kladen na ekonomiku a na českou a světovou politiku. Vysílala rozhovory s přímými aktéry událostí, využívala zahraniční zpravodaje Českého rozhlasu a síť vlastních spolupracovníků po celém světě.

Kromě zpravodajského pásma stanice nabízela řadu specializovaných magazínů ze světa financí, byznysu, kultury, vzdělávání, architektury, literatury, zdravotnictví managementu, komerční komunikace, vědy, neziskového sektoru i společnosti. Od roku 2006 stanice vysílala každodenní diskusní pořad Studio Česko, do kterého byly zvány osobnosti z různých oborů, aby diskutovaly o aktuálních tématech v politice, ekonomice, kultuře či společnosti. Ve stejném roce se začal vysílat také cyklus Příběhy 20. století autorů Adama Drdy a Mikuláše Kroupy. Historií a novými pohledy na různé události se od roku 2009 zabýval pořad Kronika Rádia Česko.

Distribuce signálu[editovat | editovat zdroj]

Vysílání Rádia Česko bylo možné naladit od 8 do 11 hodin a od 13 do 16 hodin na VKV (FM) vysílačích BBC World Service v krajských městech České republiky. Rádio Česko vysílalo nepřetržitě od 8 do 18 hodin na digitálních platformách – DVB-T, DVB-S, DVB-C, DAB+ a internetu. Ve zbývajícím čase v digitálním multiplexu a na internetu vysílal ČRo 1 Radiožurnál a Český rozhlas 6, na VKV vysílal BBC World Service.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]