Karl Dönitz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karl Dönitz

Karl Dönitz

Prezident Třetí říše
Ve funkci:
30. dubna 1945 – 23. května 1945
Předchůdce Adolf Hitler
Nástupce Spojenecká okupace Německa
Stranická příslušnost
Členství nestraník
Vojenská služba
Sloužil Vlajka Německé císařství
Vlajka Výmarská republika
Vlajka Třetí říše
Složka Vlajka Kaiserliche Marine
Vlajka Reichsmarine
Vlajka Kriegsmarine
Doba služby 1910 – 1945
Hodnost Velkoadmirál
Bitvy/války První světová válka
Druhá světová válka
Vyznamenání Rytířský kříž s dubovou ratolestí

Narození 16. září 1891
Německé císařství Berlín, Německé císařství
Úmrtí 24. prosinec 1980
(ve věku 89 let)
Německo Aumühle, Západní Německo
Profese voják, politik, autor autobiografie, ponorkář a důstojník
Ocenění Zlatý stranický odznak
Grand Cross of the Order of Merit of Hungary
Mecidiye Nişanı
Liakat Medal
Železný půlměsíc
… více na Wikidatech
Podpis
Commons Karl Dönitz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karl Dönitz (16. září 189124. prosince 1980) byl německý velkoadmirál, námořní důstojník, budovatel a vrchní velitel německého ponorkového loďstva (19391945), vrchní velitel německého válečného námořnictva (1943–1945) a krátce i říšský prezident (po Hitlerově sebevraždě).

Byl hlavním stratégem německé ponorkové války, jeho koncepce neomezené ponorkové války přivedla Německo v roce 1942 blízko k vítězství nad Velkou Británií (viz Druhá bitva o Atlantik). V Norimberském procesu byl obžalován z válečných zločinů a zločinů proti míru, za něž byl odsouzen k 10 letům vězení. Rozsudek nad ním byl vnímán jako velmi kontroverzní: zatímco někteří se domnívali, že by měl být oběšen, řada námořních důstojníků z řad Spojenců vyjádřila nad rozsudkem znechucení, neboť podle nich byl Dönitz odsouzen za to, co běžně praktikovali i oni sami. Chester Nimitz prohlásil, že neomezenou ponorkovou válku vedly Spojené státy americké v Tichém oceánu od prvního dne, kdy do války vstoupily.[1]

Po válce[editovat | editovat zdroj]

Po druhé světové válce se stal válečným zajatcem. Byl souzen a odsouzen v Norimberském procesu k 10 letům vězení, které si odpykal ve vězení ve Spandau v Západním Berlíně. Po odpykání trestu byl 1. října 1956 propuštěn. Odešel do malé vesnice Aumühle ve Šlesvicku-Holštýnsku v severní části Západního Německa. Napsal dvě knihy svých pamětí. Jedna kniha s názvem Zehn Jahre, Zwanzig Tage (deset let a dvacet dní) popisuje jeho zážitky velitele lodi (10 let) a prezidenta Německa (20 dní). V knize popisoval nacistický režim jako produkt své doby a také tvrdil, že nebyl politik a popíral svou odpovědnost ze zločinů. Jeho druhá kniha Mein Leben wechselvolles se zabývá událostmi jeho života před rokem 1934. Tato druhá kniha byla poprvé vydána v roce 1968 a nové vydání vyšlo v roce 1998 s revidovaným titulem Mein Leben soldatisches. Zbytek života prožil v ústraní ve vesnici Aumühle. Jen výjimečně se sešel s americkými sběrateli německé námořní historie. Zemřel na infarkt myokardu na Štědrý den roku 1980. Jako poslední německý důstojník v hodnosti velkoadmirál byl poctěn mnoha bývalými vojáky a zahraničními námořními důstojníky, kteří se přišli poklonit jeho památce na pohřeb 6. ledna 1981. Byl pohřben na hřbitově ve Waldfriedhof Aumühle bez vojenských poct. Na pohřbu vojáci nesměli mít uniformy, tento příkaz platil hlavně pro příslušníky Royal Navy. Nicméně řada německých námořních důstojníků se vzepřela splnit tento rozkaz, mezi nimi byl reverend Dr. John Cameron, a také přes sto nositelů Rytířského kříže Železného kříže.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Zehn Jahre und zwanzig Tage. Erinnerungen 1935-1945
  • Mein Leben soldatisches

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karl Dönitz na anglické Wikipedii.

  1. http://www.yale.edu/lawweb/avalon/imt/proc/juddoeni.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Seznam prezidentů Německa Německá vlajka
Předchůdce:
Adolf Hitler jako říšský vůdce
1945
Karl Dönitz
Nástupce:
Theodor Heuss