Ernst Kaltenbrunner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ernst Kaltenbrunner
Ernst-Kaltenbrunner-72-916.jpg
Narození 4. října 1903
Ried im Innkreis
Úmrtí 16. října 1946 (ve věku 43 let)
Norimberk
Příčina úmrtí oběšení
Alma mater Univerzita Štýrský Hradec
Zaměstnavatel Gestapo
Ocenění Německý kříž ve stříbře
NSDAP Long Service Award
Memel Medal
Zlatý stranický odznak
Reichsführer-SS
… více na Wikidatech
Politická strana Národně socialistická německá dělnická strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ernst Kaltenbrunner (4. října 1903, Ried im Innkreis, Rakousko-Uhersko16. října 1946, Norimberk, Německo) byl rakouský advokát a v letech 1942-1945 velitel RSHA.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rakouském Ried im Innkreis. Jeho otec byl rakouský advokát. Po gymnáziu v Linci nastoupil na univerzitu ve Štýrském Hradci. Poté pracoval jako právník v Linci a Salzburgu.

V roce 1932 vstoupil do rakouské NSDAP a SS. Roku 1934 se stal vůdcem SS v Rakousku. Tentýž rok byl obviněn a vězněn šest měsíců za spoluúčast na vraždě Engelberta Dollfuße. O rok později byl uvězněn znovu, opět na šest měsíců za vlastizradu.

Po anšlusu Rakouska byl jmenován velitelem policie ve Vídni. Roku 1941 byl povýšen na generálmajora policie. Po atentátu na Reinharda Heydricha v roce 1942 převzal jeho místo v RSHA. V této funkci měl na starosti konečné řešení židovské otázky.

V roce 1944, po atentátu na Adolfa Hitlera hrabětem Stauffenbergem, měl na starosti stíhání viníků. Na konci druhé světové války, v květnu 1945, byl zajat americkou armádou. V Norimberském procesu byl odsouzen k trestu smrti oběšením. Dne 16. října 1946 byl popraven.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Ernst Kaltenbrunner během Norimberského procesu.