Hans Fritzsche

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hans Fritzsche
Hans Fritzsche12.jpg
Narození21. dubna 1900
Bochum
Úmrtí27. září 1953 (ve věku 53 let)
Kolín nad Rýnem
Příčina úmrtírakovina
Povolánínovinář, politik, rozhlasový moderátor a státní úředník
Politické stranyNárodně socialistická německá dělnická strana
Německá národně lidová strana
ChoťKarin Fritzsche
PodpisHans Fritzsche – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Před procesem

Hans Georg Fritzsche (21. dubna 1900 Bochum27. září 1953 Kolín nad Rýnem) byl vedoucím říšského rozhlasu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Bochumi (německé město nacházející se v Porúří). V roce 1917 byl povolán do německé armády a zúčastnil se bojů 1. světové války. Po jejím skončení studoval (vždy poměrně krátce) několik vysokých škol a poté se věnoval novinařině.

1. května 1933 vstoupil do NSDAP. Pracoval na Goebbelsově říšském ministerstvu pro lidovou osvětu a propagandu, kde vedl oddělení rozhlasu. V polovině roku 1938 se stal náměstkem Alfreda Berndta v Německém tiskovém oddělení, které kontrolovalo domácí zpravodajská media. Již v prosinci roku 1938 se stal ředitelem tohoto úřadu. V květnu 1942 se zde osobní kontroly ujal Goebbels a Fritzsche se vrátil zpět k práci pro ministerstvo jako Vedoucí oddělení rozhlasu na ministerstvu a také jako zmocněnec politické organizace Velkoněmeckého rozhlasu.

Norimberský proces[editovat | editovat zdroj]

2. května 1945 byl Fritzsche zatčen sovětskými vojáky a byl souzen před Norimberským tribunálem, kde byl obviněn ze spolčení ke spáchání zločinů proti míru, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Později byl obviněn ještě z dalších trestných činů a odsouzen na devět let, následně byl ovšem tribunálem osvobozen, protože vyšlo najevo, že nikdy osobně nepodněcoval ke genocidě Židů a ve dvou případech se dokonce pokusil zastavit zveřejnění rasisticky zaměřených novin Der Stürmer. V září 1950 byl propuštěn a zemřel o 3 roky později na rakovinu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]