Walter Funk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Walter Funk
Narození 18. srpna 1890
Trakehnen
Úmrtí 31. května 1960 (ve věku 69 let)
Düsseldorf
Alma mater Lipská univerzita
Povolání novinář, bankéř, ekonom a politik
Politická strana Národně socialistická německá dělnická strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walter Funk (18. července 1890, Trakehnen, Německo, nyní Rusko31. května 1960, Düsseldorf, Německo) byl německý ministr hospodářství v letech 1938-1945.

Život[editovat | editovat zdroj]

Funk se narodil v rodině obchodníka ve Východním Prusku. Jeho otec byl podnikatel Walther Funk starší a jeho matka Sophie (rozená Urbschatová). Funk studoval zákony, ekonomiku a filosofii na berlínské a lipské univerzitě. V období první světové války narukoval k pěšímu pluku, ale v roce 1916 byl ze zdravotních důvodů vyřazen. V roce 1922 se oženil s Luisou Schmidtovou-Siebenovou. Následně pracoval jako novinář a stal se editorem v Berliner Börsenzeitung.

Funk byl anti-marxista. V roce 1931 odešel z novin a vstoupil do NSDAP. Částečně kvůli jeho zájmu o hospodářskou politiku byl v červenci 1932 zvolen do Reichstagu. Díky dobrému vztahu s průmyslníky se postupem času stal ekonomickým poradcem Adolfa Hitlera. Poté, co se NSDAP chopila moci, byl Funk jmenován tiskovým šéfem říšské vlády. V roce 1938, po odstoupení Hjalmara Schachta z pozice říšského ministra hospodářství, nastoupil na jeho místo. O rok později byl jmenován prezidentem říšské banky.

V Norimberském procesu byl souzen za zločiny proti lidskosti a za válečné zločiny. Soudem byl shledán vinným a byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. Avšak roku 1957 byl propuštěn z důvodu nemoci. V roce 1960 zemřel v Düsseldorfu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]