Walter Funk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Walter Funk
Stranická příslušnost
ČlenstvíNárodně socialistická německá dělnická strana

Narození18. srpna 1890
Trakehnen, Východní Prusko, Německé císařství
Úmrtí31. května 1960 (ve věku 69 let)
Düsseldorf, Severní Porýní-Vestfálsko, Západní Německo
ChoťLuise Schmidt-Sieben (1920–1960)
Alma materLipská univerzita
Humboldtova univerzita
Profesenovinář, bankéř, ekonom a politik
OceněníZlatý stranický odznak
PodpisWalter Funk, podpis
CommonsWalther Funk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walter Funk (18. srpna 1890 Trakehnen31. května 1960 Düsseldorf) byl německý ministr hospodářství v letech 1938-1945, který byl následně odsouzen Mezinárodním vojenským tribunálem k doživotnímu vězení za zločiny proti lidskosti a za válečné zločiny v rámci Norimberského procesu s hlavním představitelem nacistického Německa.

Život[editovat | editovat zdroj]

Funk se narodil v rodině obchodníka ve Východním Prusku. Jeho otec byl podnikatel Walther Funk starší a jeho matka Sophie (rozená Urbschatová). Funk studoval zákony, ekonomiku a filosofii na berlínské a lipské univerzitě. V období první světové války narukoval k pěšímu pluku, ale v roce 1916 byl ze zdravotních důvodů vyřazen. V roce 1922 se oženil s Luisou Schmidtovou-Siebenovou. Následně pracoval jako novinář a stal se editorem v Berliner Börsenzeitung.

Funk byl anti-marxista. V roce 1931 odešel z novin a vstoupil do NSDAP. Částečně kvůli svému zájmu o hospodářskou politiku byl v červenci 1932 zvolen do Reichstagu. Díky dobrému vztahu s průmyslníky se postupem času stal ekonomickým poradcem Adolfa Hitlera. Poté, co se NSDAP chopila moci, byl Funk jmenován tiskovým šéfem říšské vlády. V roce 1938, po odstoupení Hjalmara Schachta z pozice říšského ministra hospodářství, nastoupil na jeho místo. O rok později byl jmenován prezidentem říšské banky.

V Norimberském procesu byl souzen za zločiny proti lidskosti a za válečné zločiny. Soudem byl shledán vinným a byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. Avšak z důvodu nemoci byl roku 1957 propuštěn a v roce 1960 zemřel v Düsseldorfu, kde je i pohřben.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Walther Funk na anglické Wikipedii.

  1. Walther Funk (1890-1960) - Find a Grave Memorial. www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-03-29]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]