Walter Funk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Walter Funk
Bundesarchiv Bild 183-B21019, Walther Funk.jpg
Stranická příslušnost
Členství Národně socialistická německá dělnická strana

Narození 18. srpna 1890
Trakehnen
Úmrtí 31. května 1960 (ve věku 69 let)
Düsseldorf
Alma mater Lipská univerzita
Humboldtova univerzita
Profese novinář, bankéř, ekonom a politik
Ocenění Zlatý stranický odznak
Podpis Walter Funk, podpis
Commons Walther Funk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walter Funk (18. července 1890, Trakehnen, Německo, nyní Rusko31. května 1960, Düsseldorf, Německo) byl německý ministr hospodářství v letech 1938-1945.

Život[editovat | editovat zdroj]

Funk se narodil v rodině obchodníka ve Východním Prusku. Jeho otec byl podnikatel Walther Funk starší a jeho matka Sophie (rozená Urbschatová). Funk studoval zákony, ekonomiku a filosofii na berlínské a lipské univerzitě. V období první světové války narukoval k pěšímu pluku, ale v roce 1916 byl ze zdravotních důvodů vyřazen. V roce 1922 se oženil s Luisou Schmidtovou-Siebenovou. Následně pracoval jako novinář a stal se editorem v Berliner Börsenzeitung.

Funk byl anti-marxista. V roce 1931 odešel z novin a vstoupil do NSDAP. Částečně kvůli jeho zájmu o hospodářskou politiku byl v červenci 1932 zvolen do Reichstagu. Díky dobrému vztahu s průmyslníky se postupem času stal ekonomickým poradcem Adolfa Hitlera. Poté, co se NSDAP chopila moci, byl Funk jmenován tiskovým šéfem říšské vlády. V roce 1938, po odstoupení Hjalmara Schachta z pozice říšského ministra hospodářství, nastoupil na jeho místo. O rok později byl jmenován prezidentem říšské banky.

V Norimberském procesu byl souzen za zločiny proti lidskosti a za válečné zločiny. Soudem byl shledán vinným a byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. Avšak roku 1957 byl propuštěn z důvodu nemoci. V roce 1960 zemřel v Düsseldorfu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]