Theodor Heuss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Theodor Heuss
Stranická příslušnost
Členství Fortschrittliche Volkspartei
Svobodná demokratická strana
Německá demokratická strana
Freisinnige Vereinigung
Nacionálně sociální spolek

Narození 31. ledna 1884
Brackenheim
Úmrtí 12. prosince 1963 (ve věku 79 let)
Stuttgart
Choť Elly Heuss-Knapp
Alma mater Mnichovská univerzita
Profese politik, vysokoškolský pedagog a novinář
Ocenění Harnack-Medaille (1959)
Mírová cena německého knižního obchodu (1959)
Čestný občan Frankfurtu nad Mohanem
Řád zlaté ostruhy
Čestný občan Berlína
Commons Kategorie Theodor Heuss
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theodor Heuss (31. ledna 188412. prosince 1963) byl německý politik a první prezident Spolkové republiky Německo po 2. světové válce. Úřad zastával od 12. září 1949 do 12. září 1959.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bezprostředně po 2. světové válce byl ministrem kultury spolkové země Bádensko-Württembersko. V letech 1946 a 1947 vyučoval historii na Technische Hochschule Stuttgart.

Podílel se na založení Demokratische Volkspartei (Demokratická strana lidová), jež je nyní součástí FDP. Za Demokratische Volkspartei byl v letech 1946 až 1949 členem bádensko-württemberského zemského parlamentu.

V roce 1948 byl jmenován čestným profesorem na Technische Hochschule Stuttgart. 12. prosince 1948 byl zvolen do čela západoněmecké a berlínské sekce nově založené Freie Demokratische Partei (FDP, Svobodná demokratická strana). V roce 1948 byl členem Parlamentarischer Rat (Parlamentní rada) a měl značný vliv na utváření ústavy Spolkové republiky Německo.

Ve své době byl tak uznáván, že po ukončení druhého mandátu spolkového prezidenta, kdy už nemohl být podle platného „základního zákona“ Spolkové republiky Německo zvolen potřetí, mu němečtí politici nabízeli, že základní zákon změní, aby mohl úřad zastávat nadále, to však Theodor Heuss odmítl.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]