Chester Nimitz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chester Nimitz
Chester Nimitz
Chester Nimitz
Narození 24. února 1885
USA Fredericksburg, USA
Úmrtí 20. února 1966
USA Yerba Buena, USA
Národnost German Texan
Děti Chester Nimitz, Jr.
Vojenská kariéra
Hodnost Hvězdy admirál loďstva
Doba služby 19051947
Sloužil USA USA
Složka Vlajka námořnictva USA US Navy
Velel vrchní velitel americké floty
Války První světová válka
Druhá světová válka
Bitvy Bitva v Korálovém moři
Bitva u Midway
Bitva ve Filipínském moři
Bitva o Okinawu
Bitva u Leyte
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Chester William Nimitz (24. února 1885, Fredericksburg, Texas, USA20. února 1966, ostrov Yerba Buena v Sanfranciské zátoce, Kalifornie, USA) byl americký admirál a v letech 19451947 i nejvyšší velitel amerického vojenského námořnictva.

Námořní akademii v Annapolisu absolvoval v roce 1905. Po službě na Filipínach byl v roce 1909 přeřazen k ponorkám. V roce 1912 se stal velitelem atlantické ponorkové flotily a o rok později absolvoval stáž v Německu, kde se věnoval hlavně studiu naftových ponorkových motorů. Během první světové války působil v hlavním štábu ponorkového loďstva.

Od 31. prosince 1941[1] byl nejvyšším velitelem tichomořského loďstva. V červnu roku 1942 dosáhl důležitého vítězství v bitvě u Midwayských ostrovů a v srpnu téhož roku řídil vylodění na Guadalcanalu. V letech 19431944 byl velitelem dalších vyloďovacích operací v Tichomoří (viz Válka v Tichomoří).

V roce 1944 dosáhl spolu s admirály Leahym a Kingem nejvyšší námořnické hodnosti v amerických námořních silách – stal se pětihvězdičkovým admirálem (angl. Fleet Admiral), která v americkém vojenském systému de facto označovala velkoadmirála. Po druhé světové válce nebyla už nikdy tato nejvyšší hodnost použita.

V roce 1945 se spolu s Douglasem McArthurem zúčastnil kapitulace Japonska. V témže roce též nahradil ve funkci vrchního velitele americké floty (angl. Commander in Chief of the US Fleet) Ernesta Kinga. Tuto funkci zastával do roku 1947, kdy odešel do důchodu.

Na konci roku 1965 prodělal mozkovou mrtvici zkomplikovanou zápalem plic, v lednu 1966 byl propuštěn z nemocnice a večer 20. února 1966 zemřel na ostrově Yerba Buena v Sanfranciské zátoce.

V 70. letech byla nová americká nukleární letadlová loď pojmenována na jeho počest USS Nimitz a podle ní i následující třída letadlových lodí nese označení třída Nimitz.

Odrazy v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

V roce 1976 ve snímku Bitva o Midway jeho postavu ztvárnil americký herec Henry Fonda. V roce 2019 ve snímku Bitva u Midway jeho postavu ztvárnil americký herec Woody Harrelson.[2]

Vojenské hodnosti[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Chestera Nimitze.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Chestera Nimitze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chester Nimitz na slovenské Wikipedii.

  1. DENGER, Mark J. Californians and the Military: Fleet Admiral Chester W. Nimitz: A Five Star Submariner [online]. militarymuseum.org, rev. 2016-02-08 [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (anglicky)  a Fleet Admiral Chester W. Nimitz [online]. nrotc.berkeley.edu [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Bitva u Midway v Česko-Slovenské filmové databázi

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]