Přeskočit na obsah

Chester Nimitz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chester Nimitz
Chester Nimitz
Chester Nimitz

Narození24. února 1885
USA Fredericksburg, USA
Úmrtí20. února 1966
USA Yerba Buena, USA
Místo pohřbeníGolden Gate National Cemetery
NárodnostGerman Texan
DětiChester Nimitz, Jr.
Vojenská kariéra
HodnostHvězdy admirál loďstva
Doba služby19051947
SloužilUSA USA
SložkaVlajka námořnictva USA US Navy
Velelvrchní velitel americké floty
VálkyPrvní světová válka
Druhá světová válka
BitvyBitva v Korálovém moři
Bitva u Midway
Bitva ve Filipínském moři
Bitva o Okinawu
Bitva u Leyte
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Chester William Nimitz (24. února 1885, Fredericksburg, Texas, USA20. února 1966, ostrov Yerba Buena v Sanfranciském zálivu, Kalifornie, USA) byl americký admirál a v letech 19451947 i nejvyšší velitel amerického vojenského námořnictva. Patří k nejvýznamnějším spojeneckým velitelům druhé světové války.

Pocházel z rodiny texaských Němců. Roku 1905 absolvoval Námořní akademii v Annapolisu. Po službě na Filipínách byl v roce 1909 přeřazen k ponorkám. V roce 1912 se stal velitelem atlantické ponorkové flotily a o rok později absolvoval stáž v Německu, kde se věnoval hlavně studiu naftových ponorkových motorů. Během první světové války působil v hlavním štábu ponorkového loďstva.

Od 31. prosince 1941[1] byl nejvyšším velitelem tichomořského loďstva. V červnu roku 1942 dosáhl důležitého vítězství v bitvě u Midwayských ostrovů a v srpnu téhož roku řídil vylodění na Guadalcanalu. V letech 19431944 byl velitelem dalších vyloďovacích operací v Tichomoří (viz Válka v Tichomoří).

V roce 1944 dosáhl spolu s admirály Leahym a Kingem nejvyšší námořnické hodnosti v amerických námořních silách – stal se pětihvězdičkovým admirálem (angl. Fleet Admiral), která v americkém vojenském systému de facto označovala velkoadmirála. Po druhé světové válce nebyla už nikdy tato nejvyšší hodnost použita.

V roce 1945 se spolu s Douglasem MacArthurem zúčastnil podepsání kapitulace Japonska. V témže roce též nahradil ve funkci vrchního velitele americké floty (angl. Commander in Chief of the US Fleet) Ernesta Kinga. Tuto funkci zastával do roku 1947, kdy odešel do důchodu.

Na konci roku 1965 prodělal mozkovou mrtvici zkomplikovanou zápalem plic, v lednu 1966 byl propuštěn z nemocnice a večer 20. února 1966 zemřel na ostrově Yerba Buena v Sanfranciském zálivu.

V 70. letech byla nová americká nukleární letadlová loď pojmenována na jeho počest USS Nimitz a podle ní i následující třída letadlových lodí nese označení třída Nimitz.

Odrazy v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

V roce 1976 ve snímku Bitva o Midway jeho postavu ztvárnil americký herec Henry Fonda. V roce 2019 ve snímku Bitva u Midway jeho postavu ztvárnil americký herec Woody Harrelson.[2]

Vojenské hodnosti[editovat | editovat zdroj]

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Řádová hvězda velkokříže Vojenského řádu Itálie udělená Nimitzovi
Řádová hvězda velkokříže belgického Řádu koruny udělená Ch. Nimitzovi
Stříbrná Medaile Za záchranu života udělená Ch. W. Nimitzovi za statečnou záchranu muže před utonutím

Americká vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Zahraniční vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chester Nimitz na slovenské Wikipedii.

  1. DENGER, Mark J. Californians and the Military: Fleet Admiral Chester W. Nimitz: A Five Star Submariner [online]. militarymuseum.org, rev. 2016-02-08 [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (anglicky)  a Fleet Admiral Chester W. Nimitz [online]. nrotc.berkeley.edu [cit. 2020-04-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Bitva u Midway [online]. Česko-Slovenská filmová databáze [cit. 2021-07-26]. Dostupné online. 
  3. Californians and the Military: Fleet Admiral Chester W. Nimitz: A Five Star Submariner. militarymuseum.org [online]. [cit. 2021-01-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]