Eva Braunová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Ewa Braunová – polská scénografka, kostýmní výtvarnice, produkční návrhářka a profesorka umění.
Eva Braunová
Rodné jménoEva Anna Paula Braun
Narození6. února 1912
Mnichov
Úmrtí30. dubna 1945 (ve věku 33 let)
Vůdcův bunkr
Příčina úmrtíotrava kyanidy
Povolánífotografka, Fotolaborantka a modelka
ZaměstnavatelHeinrich Hoffmann
Nábož. vyznánímatrikový katolík
ChoťAdolf Hitler (1945)[1]
Partner(ka)Adolf Hitler (1945)[1]
RodičeFriedrich Braun a Franziska Braunová
PříbuzníGretl Braunová[1] a Ilse Braunová[1] (sourozenci)
Hermann Fegelein (švagr)
Paula Hitlerová (švagrová)
Angela Hitlerová (švagrová)
Ida Hitlerová (švagrová)
Otto Hitler (švagr)
Gustav Hitler (švagr)
Alois Hitler mladší (švagr)
Edmund Hitler (švagr)
Klara Hitlerová (tchyně)
Alois Hitler (manželův otec)
PodpisEva Braunová – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eva Anna Paula Braunová, později Eva Anna Paula Hitlerová (6. února 1912 Mnichov30. dubna 1945 Berlín), byla dlouholetá milenka a později manželka Adolfa Hitlera.

Život[editovat | editovat zdroj]

Eva Braunová s Adolfem Hitlerem

Eva Braunová se narodila v Mnichově, byla dcerou učitele Friedricha Brauna a Franzisky Braunové. V sedmnácti letech vzala práci asistentky ve fotoateliéru Heinricha Hoffmanna, oficiálního fotografa NSDAP. Tam se v roce 1929 seznámila s Hitlerem. Hitler ji v následujících letech často zval na jídlo nebo do kina. V roce 1936 se přestěhovala k Hitlerovi do Berghofu poblíž Berchtesgadenu. Její politický vliv na Hitlera není znám, ale předpokládá se, že byl minimální. Adolf a Eva se nikdy neobjevili na veřejnosti jako pár, Hitler se totiž obával ztráty popularity mezi ženami.

Na přelomu března a dubna 1945 odjela Braunová z Mnichova do Hitlerova bunkru v Berlíně. Tam 29. dubna 1945 uzavřeli manželství. Následující den, po zjištění, že Berlín bude brzy obsazen Rudou armádou, společně spáchali sebevraždu.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Rodiče Evy Braunové, Frederick (řečený "Fritz") a Franziska Katharina Braunová, rozená Kronbergerová, přežili svou dceru a zemřeli 22. ledna 1964, resp. 13. ledna 1976 v Ruhpoldingu (Bavorsko). Jsou pohřbeni na místním hřbitově. Eva Braunová měla dvě sestry, Ilse (1908–1979) a Margaret (1915–1987), přezdívanou "Gretl". Ilse byla k německému národnímu socialismu (nacismu) velmi skeptická. Držela si od Hitlera a jeho doprovodu značný odstup a sestru na Obersalzbergu navštěvovala jen velmi zřídka. V průběhu let sestře často vyčítala, že je stále arogantnější a povrchnější. Gretl byla stálou součástí Evina doprovodu na Berghofu, 3. června 1944 se provdala za ctižádostivého důstojníka SS Hermanna Fegeleina, styčného důstojníka Heinricha Himmlera. Fegelein se pokusil v dubnu 1945 uprchnout, ale byl zajat. Hitler jej obvinil ze spojení s Himmlerovou předchozí nabídkou kapitulace Spojencům a nechal jej 29. dubna 1945 na nádvoří Nového říšského kancléřství zastřelit. Ani Eva jej od toho nemohla odradit. Nejprve se angažovala ve prospěch svého švagra, ale ustala ve svých snahách, když zjistila, že jí ukradl šperky a Gretl podvedl. Gretl byla v té době ve vysokém stupni těhotenství, 5. května 1945 porodila dceru, kterou na počest své sestry pojmenovala "Eva".

Evina sestřenice Gertraud Weiskerová vystoupila od roku 2000 v několika televizních dokumentech a rozhovorech a sepsala autobiografický román Evas Cousine (Evina sestřenice) o společném čase stráveném s Evou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Eva Braun na německé Wikipedii.

  1. a b c d Německá národní knihovna, Státní knihovna Berlín, Bavorská státní knihovna, Rakouská národní knihovna: Gemeinsame Normdatei.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]