Obersalzberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Obersalzberg
Obersalzberg bunker.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 1 775 m n. m.
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Obersalzberg
Obersalzberg
Rozloha a obyvatelstvo
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obersalzberg je oblast u Berchtesgadenu. Jméno získal podle naleziště soli, která se těží v solném dole Salzbergwerk Berchtesgaden. Až do připojení ke střediskové obci Berchtesgaden v roce 1972 byl Obersalzberg částí samostatné obce Salzberg.

Od 19. st. je Obersalzberg využíván turisticky. Centrem turistiky byl pension Moritz, založený Mauritií Mayerovou, který poskytoval ubytování četným prominentním hostům. Mayerová byla literárně zvěčněna jako Judit Platter v románu „Dva lidé“ od Richarda Voße. Na přelomu min. století byl Obersalzberg druhým bydlištěm významných osobností, jako např. Carl von Linde.


Orlí hnízdo[editovat | editovat zdroj]

Orlí hnízdo je v Berchteesgaden vyhlídková restaurace a Hitler tam nerad pobýval. Bál se výšek a byl tam asi třikrát. Na rozdíl od Berghof se zachoval. Berghof byl srovnán se zemí a dnes je zarostlý lesem.

Berghof v Obersalzberk se stal dovolenkovým sídlem.

V roce 1923 se stal dovolenkovým sídlem respektive Orlím hnízdem nacistického vůdce Adolfa Hitlera a v roce 1933 se stal pásmem, kam občané neměli žádný přístup. V poválečných dobách sloužil americkým vojákům jako místo k odpočinku. Po předání spolkové zemi Bavorsko v roce 1996, bylo v roce 1999 založeno centrum Dokumentation Obersalzberg a v roce 2005 otevřen pětihvězdičkový Superior-Hotel InterContinental Berchtesgaden Resort.

Začátek turismu[editovat | editovat zdroj]

Obersalzberg byl již v 19. století kolébkou turismu v Berchtesgdenu. Obersalzberg byl část tehdy samostatné obce Salzberg a měl charakter malé obce s obchodem, poštou atd. Centrem turistiky byl pension Moritz, založený Mauritií Mayerovou, který poskytoval ubytování četným prominentním hostům. Mayerová byla literárně zvěčněna jako Judit Platter v románu „Dva lidé“ od Richarda Voße. ve 2. pol. 19. st. se zde usídlily také významné osobnosti, jako vynálezce chladící techniky Carl von Linde.[1]


Pohled z Obersalzberg
Pohled z Obersalzberg

Doba národního socialismu[editovat | editovat zdroj]

Adolf Hitler poznal prostřednictvím Dietricha Eckarta Berchtesgaden a Obersalzberg. V roce 1928 si pronajal Hitler dům Wachenfeld za 100 říšských marek na měsíc [2] továrníkovi z Buxtehude. V létě 1933 koupil tento dům za honorář, který obdržel za vydání knihy Mein Kampf a přejmenoval ho na Berghof.

Víc a víc Hitlerových příznivců proudilo do Berchtesgadenu, aby viděli svého vůdce zblízka. Obyvatelé Berchtesgadenu je nazývali posměšně poutníky.

Postupně Hitler a jeho nejbližší spolupracovníci vykoupili (někdy pod pohrůžkami násilí či odeslání do koncentračních táborů) domy a pozemky v širokém okolí - které byly obratem zbořeny a nahrazeny novou výstavbou. Vznikl tak rozsáhlý komplex zahrnující hotel, kasárna SS a řadu dalších objektů. Své domy si zde stavěli i prominentní muži 3. říše (Hermann Göring či Albert Speer). Většina domů zahrnovala i hluboko uložené podzemní prostory - kryty.

Ke konci 2. světové války byl celý komplex spojenci silně bombardován, většina budov značně poškozena a následně - po obsazení oblasti Američany, aby se nestala poutním místem pro neonacisty, byly ruiny vyhozeny do povětří a odstraněna většina nadzemních částí staveb.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Siehe auch Liste Berchtesgadener Persönlichkeiten und Hellmut Schöner: Berchtesgaden im Wandel der Zeit. 1973, S. 202.
  2. od vdovy po von der Witwe eines = co je to za blbost?