V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Paula Hitlerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paula Hitlerová
Паула Гитлер.jpg
Narození 21. ledna 1896
Hafeld
Úmrtí 1. června 1960 (ve věku 64 let)
Berchtesgaden
Místo odpočinku Schönau am Königssee (neznámá hodnota–2009)
Bydliště Berchtesgaden (1952–1960)
Vídeň
Zaměstnavatel Uniqa Insurance Group (1920–1930)
Partner(ka) Erwin Jekelius
Rodiče Alois Hitler a Klara Hitlerová
Příbuzní Adolf Hitler
Ida Hitlerová
Alois Hitler mladší
Gustav Hitler
Otto Hitler
Edmund Hitler
Angela Hitlerová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
otec Alois Hitler
matka Klara Hitlerová
bratr Adolf Hitler

Paula Hitler (21. ledna 1896 Hafeld, Rakousko1. června 1960 Berchtesgaden, Německo) byla mladší sestra Adolfa Hitlera a poslední dítě Aloise Hitlera a jeho třetí manželky Kláry Pölzlové. Byla jediný plnorodý sourozenec Adolfa Hitlera, který se dožil dospělosti.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jako šestileté jí zemřel otec, v jedenácti letech přišla i o matku. Rakouská vláda pak jí a jejímu bratrovi Adolfovi přiřkla skromnou penzi. Paula se později odstěhovala do Vídně, kde pracovala jako sekretářka. S bratrem Adolfem neměla kontakt až do počátku 30. let 20. století, kdy se s ním opět setkala ve Vídni.

Roku 1930 přišla o zaměstnání ve vídeňské pojišťovně poté, co její zaměstnavatel zjistil, kým je. Paula pak dostávala finanční podporu od bratra Adolfa a na jeho žádost žila pod falešným příjmením Wolf, což byla přezdívka z dětství. Během druhé světové války pracovala jako sekretářka ve vojenské nemocnici. Podle vlastního prohlášení vídávala bratra do počátku 40. let zhruba jednou ročně.

Nebyla politicky aktivní a nikdy se nestala členkou nacistické strany. V posledních dnech války byla, patrně na rozkaz Martina Bormanna, převezena do Berchtesgadenu. V květnu 1945 byla zatčena důstojníky americké rozvědky a vyslýchána ohledně svého bratra. Po propuštění se vrátila do Vídně, kde nějaký čas žila ze svých úspor, pak pracovala v obchodě. Roku 1952 se odstěhovala do Berchtesgadenu, kde žila v ústraní pod jménem Paula Wolff. Zemřela zde 1. června 1960 ve věku 64 let jako poslední žijící členka Hitlerovy nejbližší rodiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paula Hitler na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]