Alois Hitler mladší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alois Hitler mladší
Rodné jméno Alois Matzelsberger
Narození 13. ledna 1882
Vídeň
Úmrtí 20. května 1956 (ve věku 74 let)
Hamburk
Místo pohřbení Hřbitov v Ohlsdorfu
Povolání restauratér a číšník
Manžel(ka) Bridget Dowlingová
Hedwig Mickleyová
Děti William Patrick Stuart-Houston
Heinrich Hitler
Rodiče Alois Hitler a Franziska Matzelberger
Příbuzní Angela Hitlerová, Paula Hitlerová, Ida Hitlerová, Adolf Hitler, Gustav Hitler, Otto Hitler a Edmund Hitler (sourozenci)
Johann Schicklgruber (praděd)
Theresia Pfeisingerová (prababička)
Anna Maria Göschlová (prababička)
Martin Hiedler (praděd)
Josepha Schicklgruberová (prateta)
Eva Braunová (švagrová)
Martin Hammitzsch (švagr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alois Hitler mladší (narozen jako Alois Matzelsberger; 13. ledna 1882 Vídeň20. května 1956 Hamburg) byl polorodý starší bratr německého diktátora Adolfa Hitlera.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako nemanželský syn celníka Aloise Hitlera a jeho milenky a pozdější druhé manželky Franzisky Matzelsbergerové. Po svatbě svých rodičů roku 1883 byl otcem legitimován. V témže roce jeho matka zemřela, Alois a jeho mladší sestra Angela pak vyrůstali u svého otce a jeho třetí ženy Kláry.

Ještě před otcovou smrtí opustil Alois mladší rodný dům. S mladším nevlastním bratrem Adolfem neměl příliš dobré vztahy. Později tvrdil, že nevlastní matka Klára upřednostňovala malého Adolfa, a že jej otec mnohdy bil i za Adolfovy prohřešky. Alois Hitler mladší měl technický talent, proto ho otec zpočátku plánoval poslat na studia, aby se stal inženýrem. Nakonec si to však rozmyslel a místo toho poslal syna do učení, které ale Alois nikdy nedokončil.

1900 byl Alois zatčen pro krádež a odsouzen k pěti měsícům ve vězení. Roku 1902 musel do vězení na dalších osm měsíců. Nakonec odcestoval roku 1905 do Londýna, kde se oženil s irskou dívkou Bridget Dowlingovou. Roku 1911 se jim narodil syn William Patrick Hitler. Alois často pil a bil svou ženu i syna. Roku 1915 opustil rodinu a vrátil se zpět do vlasti. Zde se oženil s Hedvigou Heidemannovou, níž měl dalšího syna Heinricha Hitlera. S první manželkou se ale nerozvedl, pročež byl roku 1924 obžalován z bigamie. Protože se Bridget k obžalobě nepřipojila, byl rozsudek šesti měsíců vězení podmíněně zrušen.

V období hospodářské krize se Alois živil v Německu různými příležitostnými pracemi. Roku 1934 si otevřel v Berlíně restauraci, která se stala oblíbenými místem pro setkávání příslušníků SA. S bratrem Adolfem nebyl od jeho vzestupu k moci v kontaktu. Jeho mladší syn Heinrich, zapálený nacista, se coby příslušník Wehrmachtu podílel na operaci Barbarossa a zemřel roku 1942 v ruském zajateckém táboře.

Po konci druhé světové války žil Alois s manželkou pod pozměněným příjmením Hiller v Hamburku, kde také zemřel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alois Hitler junior na německé Wikipedii.