Přeskočit na obsah

Hermann Fegelein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hermann Otto Fegelein
Hermann Fegelein v roce 1942
Hermann Fegelein v roce 1942
velitel Waffen-SS, Obergruppenführer
Stranická příslušnost
ČlenstvíNárodně socialistická německá dělnická strana

Rodné jménoHans Georg Otto Hermann Fegelein
Narození30. října 1906
Ansbach
Úmrtí28. dubna 1945 (ve věku 38 let)
Berlín
Příčina úmrtístřelná rána
ChoťGretl Braunová
DětiEva Barbara Fegelein
PříbuzníWaldemar Fegelein (sourozenec)
Eva Braunová (švagrová)
Ilse Braunová (švagrová)
Franziska Braunová (tchyně)
Friedrich Braun (tchán)
Profesevoják a politik
OceněníNěmecký kříž ve zlatě
Sudetská pamětní medaile
Odznak za zranění
medaile Za zimní tažení na východní frontě 1941/42
Rytířský kříž Železného kříže s dubovou ratolestí a meči
… více na Wikidatech
CommonsHermann Fegelein
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hermann Otto Fegelein, celým jménem Hans Georg Otto Hermann Fegelein (30. října 1906 Ansbach, Německé císařství29. dubna 1945 Berlín, Německo), byl velitel Waffen-SS (SS-Gruppenführer) v nacistickém Německu, člen doprovodu Adolfa Hitlera, švagr jeho ženy Evy Braunové (manžel její sestry Gretl).

Raná kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Ansbachu v Bavorsku do rodiny penzionovaného katolického poručíka Hanse Fegeleina. Jako malý chlapec pracoval v otcově jezdecké škole v Mnichově. Když byla kvůli celosvětové ekonomické krizi v roce 1920 zavřena, pracoval ve stájích u Christiana Webera, prvotního člena nacistické strany. V roce 1925, po studiu dvou semestrů na mnichovské univerzitě, se připojil k jízdnímu regimentu a 27. dubna 1927 k bavorské státní policii v Mnichově jako důstojnický nováček (kadet). V Mnichově brzy přišel do kontaktu s národním socialismem, stal se členem strany (členské číslo 1.200.158) a členem SA v roce 1930. V roce 1931 přestoupil do Schutzstaffel. Jeho hodnost Obergruppenführera u zbraní SS byla vyšší než obecná SS hodnost Gruppenführera a Generalleutnant zbraní SS.

Členství v SS[editovat | editovat zdroj]

25. července 1937 říšský vůdce SS Heinrich Himmler vytvořil speciálním nařízením Oberabschnitt (SUD), hlavní jezdeckou školu v Mnichově a ustanovil Fegeleina jejím ředitelem, poté požádal pro svého přítele, kapitána Martena von Barnekowa, povolení vstoupit do jezdecké školy a Heinrich Himmler jeho žádosti vyhověl. Dále postupoval v hodnostech až k hodnosti SS Gruppenführera. Byl prominentním členem jezdecké školy. Také sloužil u Reinharda Heydricha, velitele Sicherheitsdienst.

Vztahy s Himmlerem[editovat | editovat zdroj]

Hermann Fegelein byl nazýván „zlatým hochem Heinricha Himmlera“. Jeho chlapecká tvář a podlézavé chování mu získalo jeho značnou přízeň. Himmler s ním jednal jako se synem. Uděloval mu i speciální úkoly (nejčastěji související s jezdectvem), nejlepší zaměstnance a velkorysé dotace. Například v létě 1941 pověřil Fegeleina „vyčištěním“ pripjaťské oblasti od Židů, Poláků, Rusů a dalších rasově nežádoucích etnik.[1] Himmler ho přivedl domů, poté co byl raněný na ruské frontě v říjnu 1943, a dosadil ho jako svého adjutanta a představitele SS.

Svatba[editovat | editovat zdroj]

Jeho politicky dohodnutá svatba se konala 3. června 1944 na zámku Mirabell v Salcburku. Svatební povolení získal v místní městské úřadovně a svědkem byl Heinrich Himmler. Dvoudenní oslava poté proběhla v Hitlerově Orlím hnízdě. Fotografie ze svatební večeře se objevily rok po konci války v britském týdeníku Picture Post Magazine a ukazovaly Hitlera na večírku. Byl znám také jako svůdník a po svatbě s Gretl Braunovou měl mnoho mimomanželských afér. Hitler si byl zřejmě vědom jeho mimomanželských aktivit, a ačkoliv s nimi nesouhlasil, nebral je na vědomí.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Od ledna do dubna 1945 kontroloval Martin Bormann příchody do Hitlerovy kanceláře, s nímž byl také v úzkém vztahu. Jeho šéf Heinrich Himmler zkoušel vyjednávat v dubnu 1945 se spojenci prostřednictvím hraběte Folke Bernadotta (švédský diplomat) kapitulaci. Poté, co Hitler vyloučil Himmlera ze strany a nařídil jeho zatčení, došlo i na Himmlerovy oblíbence. V té době Fegelein opustil bunkr říšského kancléřství a byl dopaden SS - Obersturmbannführerem Peterem Höglem ve svém berlínském apartmánu - byl oblečen v civilním oděvu a zřejmě připravoval útěk do Švédska nebo Švýcarska se svou maďarskou milenkou. Nesl peníze, jak německé, tak i zahraniční, dále šperky, některé z nich patřily Evě Braunové. Podle zpráv byl pod vlivem alkoholu,[zdroj⁠?] když byl zatčen a odveden zpět do bunkru. V tomto bodě se historické zprávy velmi liší. Novinář James P. O’Donnell objevil v jeho korespondenci množství tvrzení a teorií stran dalších událostí kolem Fegeleina. Některé teorie se navzájem vyvracejí a další vypadají nesmyslně (např. tvrzení, že Fegeleina zastřelil Hitler). Mnoho z nich říká, že byl odsouzen válečným soudem a zastřelen a tato teorie převládala po mnoho let.[zdroj⁠?] Jeho poslední známá akce bylo vystoupení ve filmovém týdeníku 20. dubna 1945 (narozeniny Adolfa Hitlera).

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

údaje použity z: anglická Wikipedie-Hermann Fegelein/Awards and decorations a německá Wikipedie-Hermann Fegelein/ Auszeichnungen

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hermann Fegelein na německé Wikipedii.

  1. Breitman, Richard: Architekt "konečného řešení". Himmler a vyvraždění evropských židů. Praha, Argo 2004, s. 209.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]