Hermann Fegelein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hermann Otto Fegelein

velitel Waffen-SS, Obergruppenführer

Stranická příslušnost
Členství Národně socialistická německá dělnická strana

Narození 30. října 1906
Ansbach
Úmrtí 28. dubna 1945 (ve věku 38 let)
Berlín
Choť Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1165052 (19441945)
Ocenění Německý kříž ve zlatě
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3003477
Commons Kategorie Hermann Fegelein
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hermann Otto Fegelein, celým jménem Hans Georg Otto Hermann Fegelein (30. října 1906 Ansbach, Německé císařství29. dubna 1945 Berlín, Německo) byl velitel Waffen-SS (SS-Gruppenführer) v nacistickém Německu, člen doprovodu Adolfa Hitlera, švagr jeho ženy Evy Braunové (manžel její sestry Gretl).

Raná kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Ansbachu v Bavorsku do rodiny penzionovaného katolického poručíka Hanse Fegeleina. Jako malý chlapec pracoval v otcově jezdecké škole v Mnichově. Když byla kvůli celosvětové ekonomické krizi v roce 1920 zavřena, pracoval ve stájích u Christiana Webera, prvotního člena nacistické strany. V roce 1925, po studiu dvou semestrů na mnichovské univerzitě, se připojil k jízdnímu regimentu a 27. dubna 1927 k bavorské státní policii v Mnichově jako důstojnický nováček (kadet). V Mnichově brzy přišel do kontaktu s národním socialismem, stal se členem strany (členské číslo 1.200.158) a členem SA v roce 1930. V roce 1931 přestoupil do Schutzstaffelu. Jeho hodnost Obergruppenführera u zbraní SS byla vyšší než obecná SS hodnost Gruppenführera a Generalleutnant zbraní SS.

Členství v SS[editovat | editovat zdroj]

25. července 1937 říšský vůdce SS Heinrich Himmler vytvořil speciálním nařízením Oberabschnitt (SUD), hlavní jezdeckou školu v Mnichově a ustanovil Fegeleina jejím ředitelem, poté požádal pro svého přítele, kapitána Martena von Barnekowa, povolení vstoupit do jezdecké školy a Heinrich Himmler jeho žádosti vyhověl. Dále postupoval v hodnostech až k hodnosti SS Gruppenführera. Byl prominentní člen jezdecké školy. Také sloužil u Reinharda Heydricha, velitele Sicherheitsdienst.

Vztahy s Himmlerem[editovat | editovat zdroj]

Hermann Fegelein byl nazýván jako zlatý hoch Heinricha Himmlera. Jeho chlapecká tvář a podlézavé chování mu získalo značnou přízeň u Himmlera, který s ním jednal jako se synem. Himmler mu uděloval speciální úkoly (nejčastěji související s jezdectvem), nejlepší zaměstnance a velkorysé dotace. Například v létě 1941 pověřil Fegeleina "vyčištěním" pripjaťské oblasti od Židů, Poláků, Rusů a dalších rasově nežádoucích etnik.[1] Himmler ho přivedl domů, poté co byl raněný na ruské frontě v říjnu 1943, a dosadil ho jako svého adjutanta a představitele SS.

Svatba[editovat | editovat zdroj]

Jeho politicky dohodnutá svatba se konala 3. června 1944 v Palace of Mirabell v Salzburgu. Svatební povolení získal v místní městské úřadovně a svědkem byl Heinrich Himmler. Dvoudenní oslava poté proběhla v Hitlerově Orlím hnízdě. Fotografie ze svatební večeře se objevily rok po konci války v britském týdeníku Picture Post Magazine a ukazovaly Hitlera na večírku. Byl znám také jako svůdník a po svatbě s Gretl Braunovou měl mnoho mimomanželských afér. Hitler si byl zřejmě vědom jeho mimomanželských aktivit, a ačkoliv s nimi nesouhlasil, nebral je na vědomí.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Od ledna do dubna 1945 kontroloval Martin Bormann příchody do Hitlerovy kanceláře, s nímž byl také v úzkém vztahu. Jeho šéf Heinrich Himmler zkoušel vyjednávat v dubnu 1945 se spojenci prostřednictvím hraběte Folke Bernadotta (švédský diplomat) kapitulaci. Poté, co Hitler vyloučil Himmlera ze strany a nařídil jeho zatčení, došlo i na Himmlerovy oblíbence. V té době Fegelein opustil bunkr říšského kancléřství a byl dopaden SS - Obersturmbannführerem Peterem Höglem ve svém berlínském apartmánu - byl oblečen v civilním oděvu a zřejmě připravoval útěk do Švédska, nebo Švýcarska se svou maďarskou milenkou. Nesl peníze, jak německé tak i zahraniční, dále šperky, některé z nich patřily Evě Braunové. Podle zpráv byl pod vlivem alkoholu[zdroj?] když byl zatčen a odveden zpět do bunkru. V tomto bodě se historické zprávy velmi liší. Novinář James P. O’Donnell objevil v jeho korespondenci množství tvrzení a teorií stran dalších událostí kolem Fegeleina. Některé teorie se navzájem vyvracejí a další vypadají nesmyslně (např. tvrzení, že Fegeleina zastřelil Hitler). Mnoho z nich říká, že byl odsouzen válečným soudem a zastřelen a tato teorie převládala po mnoho let.[zdroj?] Jeho poslední známá akce bylo vystoupení ve filmovém týdeníku 20. dubna 1945 (narozeniny Adolfa Hitlera).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hermann Fegelein na německé Wikipedii.

  1. Breitman, Richard: Architekt "konečného řešení". Himmler a vyvraždění evropských židů. Praha, Argo 2004, s. 209.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]