Okinawa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o ostrově Okinawa. Další významy jsou uvedeny na stránce Okinawa (rozcestník).
Okinawa
沖縄本島
Lano na otevřeném moři
Okinawa.jpg
Stát JaponskoJaponsko Japonsko
Topografie
Rozloha 1 201 km²
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Počet obyvatel 1 200 000 (2005)
Hustota zalidnění 999,2 obyv./km²
Největší sídlo Naha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Okinawa (japonsky: 沖縄本島, Okinawa-hontó) je japonský ostrov. S rozlohou 1201,03 km² je největším ostrovem v souostroví Rjúkjú. Administrativním centrem prefektury Okinawa a zároveň největším městem je Naha, které se nachází na jihozápadě ostrova. V roce 1990 byl počet obyvatel Okinawy odhadován na 1,22 milionu, většinu tvoří Rjúkjúané (hlavně Okinawané), dále Japonci a cizinci (většinou americký vojenský personál a jejich rodiny).

Geografie a klima[editovat | editovat zdroj]

Sever ostrova Okinawa je osídlen řídce, naproti tomu jih je velmi urbanizovaný – města Nago, Okinawa, Naha ap. Díky subtropickému podnebí se na severu ostrova rozkládá hustý prales. Každoroční období dešťů začíná na konci jara.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1429 do roku 1879 byl ostrov centrem království Rjúkjú. V této době zde byly vybudovány pevnosti – tzv. gusuku. Na ostrově se jich nachází šest a v současné době jsou téměř všechny v ruinách. V roce 2000 byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. V roce 1879 bylo království připojeno k Japonskému císařství.

V roce 1945 byl ostrov dobyt americkými vojsky (tzv. bitva o Okinawu) a Japonsku byl navrácen až v roce 1972. Nachází se zde americká letecká základna Kadena a další základny americké armády, námořnictva a námořní pěchoty. Okinawa je považována za „kolébku“ bojového umění karate-dó a především stylů, ze kterého vzniklo. Narodil se zde Gičin Funakoši.

Jazyk[editovat | editovat zdroj]

Původním jazykem Okinawy je Učinaaguči (také zvaná okinawština). Lingvisté nejsou zajedno v tom, jestli jde o samostatný jazyk, nebo o dialekt japonštiny. V každém případě se od japonštiny dost výrazně liší, a to jak slovní zásobou, tak i fonetickou a gramatickou strukturou. K jeho zápisu je používána kandži a modifikovaná hiragana. Jazyk sám se dělí do dvou nejvýznamnějších dialektů – Šuri-naha a jižní dialekt.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]