Amami Óšima

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Amami Óšima
satelitní snímek
satelitní snímek
LokalizaceVýchodočínské moře
StátJaponskoJaponsko Japonsko
• PrefekturaKagošima
Topografie
Rozloha712,48 km²
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Počet obyvatel73 000 (2013)
Hustota zalidnění102,5 obyv./km²
Největší sídloAmami
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amami Óšima (japonsky 奄美大島) je největší ostrov souostroví Amami, části souostroví Sacunan na východním okraji Východočínského moře. Je součástí Japonska, kde patří do prefektury Kagošima.

Ostrov má rozlohu přibližně 712 čtverečních kilometrů, v roce 2013 na něm žilo přibližně 73 tisíc obyvatel a jeho hlavním městem je Amami s přístavem Naze. Leží přibližně 380 kilometrů jižně od Kjúšú a má vlhké subtropické podnebí.

Světové dědictví UNESCO[editovat | editovat zdroj]

V červenci 2021 byla část deštného lesa na ostrově (11 640 hektarů; přibližně 16% rozlohy ostrova) pro svoji jedinečnou biodiverzitu zapsána na seznam světového přírodního dědictví UNESCO současně s dalšími ostrovy souostroví Rjúkjú pod společným názvem „Amami Óšima, Tokunošima, severní část Okinawy a Iriomote“. Kritériem pro zápis byl bod (x): obsahuje nejdůležitější a nejvýznamnější přírodní biotopy klíčové pro zachování místní biologické rozmanitosti, včetně takových biotopů, kde se nachází ohrožené druhy rostlin a živočichů výjimečné světové hodnoty z hlediska vědy a ochrany přírody.[1] Z endemických druhů lze např. jmenovat savce Pentalagus furnessi, Tokudaia osimensis, Diplothrix legata, Miniopterus fuscus, ptáky Scolopax mira, Zoothera major, Garrulus lidthi, obojživelníky Echinotriton andersoni a Odorrana amamiensis a další.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Amami-Oshima Island, Tokunoshima Island, Northern part of Okinawa Island, and Iriomote Island [online]. UNESCO [cit. 2021-08-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]