Přeskočit na obsah

Bitva u Tassafarongy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Tassafarongy
konflikt: Druhá světová válka
USS Minneapolis (CA-36) u Tulagi po zásahu torpédem, 1. prosince 1942
USS Minneapolis (CA-36) u Tulagi po zásahu torpédem, 1. prosince 1942

Trvání30. listopad, 1942
MístoŠalomounovy ostrovy, Tichý oceán
Souřadnice
VýsledekJaponské vítězství
Strany
Námořní znak JaponskaJaponsko Vlajka USA se 48 hvězdamiUSA
Velitelé
Raizó Tanaka Carleton H. Wright
Síla
8 torpédoborců 5 křižníků a 4 torpédoborce
Ztráty
1 torpédoborec potopen, 197 mrtvých 1 křižník potopen, 3 křižníky poškozeny, 395 mrtvých

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Tassafarongy byla jednou z námořních bitev druhé světové války v Pacifiku mezi japonským a spojeneckým námořnictvem. Někdy je nazývána jako Čtvrtá bitva u ostrova Savo. Odehrála se v noci 30. listopadu 1942.

Japonská situace v zásobování na Guadalcanalu byla čím dál tím horší. Proto se admirál Jamamoto rozhodl vyslat ke Guadalcanalu další Tokijský expres. Na ostrově Shortland se shromáždila skupina 8 torpédoborců pod velením kontradmirála Raizó Tanaky. 2 torpédoborce Naganami (vlajkový) a Takanami měly plnou výzbroj a 6 torpédoborců Suzukaze, Kawakaze, Kageró, Kurošio, Ojašio a Makinami bylo naplněno zásobami a zásoba munice byla redukována. Každý nesl pouze torpéda nabitá v torpédometech a náhradní torpéda pro znovunabití byla vyložena. Tato skupina vyplula ke Guadalcanalu 29. listopadu.

Mapa bitvy

Američané se o japonském přísunu zásob dozvěděli včas díky rozluštění japonského námořního kódu. Proti Tanakově skupině vyplul operační svaz TF 67 pod velením kontradmirála Wrighta. Skládal se z těžkých křižníků Minneapolis, New Orleans, Pensacola a Northampton, lehkého křižníku Honolulu a torpédoborců Fletcher, Drayton, Maury a Perkins.

Japonci připluli ke Gudalacanalu 30. listopadu v noci. Když zjistili, že u ostrova nejsou sami, začali shazovat do moře barely se zásobami, tak aby je proud a příliv vyplavily na pláže. V té době narazili na Wrightův svaz. V bitvě, která trvala téměř půl hodiny, ztratili Japonci torpédoborec Takanami. Ostatní torpédoborce nebyly zasaženy. Američané měli daleko těžší ztráty. Northampton se potopil, Minneapolis a New Orleans byly těžce poškozeny a musely odplout do Států, kde byly opravovány více než rok a poškozená Pensacola odplula do Pearl Harboru, kde byla opravována do října 1943.

Nad ránem zachránily americké torpédoborce Fletcher a Drayton 773 přeživších z těžkého křižníku Northampton. Mezi zachráněnými trosečníky byl i radista Jason Robards, pozdější slavný americký herec.

Toto vítězství Davida nad Goliášem ukázalo, že Japonci mají stále v nočních bitvách převahu a zejména v použití torpédoborců mají Američané ještě co dohánět.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]