Náměstí Hrdinů (Budapešť)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Náměstí Hrdinů
Heroes Square Budapest 2010 01.jpg
Umístění
Město XIV. obvod (Budapešť)
Poloha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Letecký pohled na náměstí v noci

Náměstí Hrdinů (maďarsky Hősök tere) je jedno z hlavních náměstí Budapešti. Leží mezi Andrássyho třídou (Andrássy út), součástí Seznamu světového dědictví UNESCO, vedoucí z Vnitřního města, a Městskými sady (Városliget). Vybudování náměstí je spojeno s oslavami tisíciletí od obsazení Karpatské kotliny Maďary (honfoglalás) roku 1896.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Příčně k hlavní ose (Andrássyho třídaMěstské sady), na níž leží také tzv. jubilejní trasa budapešťské podzemní dráhy, se nacházejí reprezentativní budovy Muzea krásných umění (Szépművészeti Múzeum, z let 1900-1906) na severozápadní straně a Domu umění (Műcsarnok, z roku 1895) na straně jihozápadní.

Památník Tisíciletí[editovat | editovat zdroj]

Památník Tisíciletí (Millenniumi emlékmű)


Hlavní dominantou náměstí je Památník Tisíciletí (Millenniumi emlékmű) orientovaný k ústí Andrássyho třídy. Skládá se z 36 metrů vysokého sloupu se sochou archanděla Gabriela na vrcholu a jezdeckými sochami knížete Arpáda a šesti kmenových knížat při patě, a kolonády se 14 sochami představující jakýsi pantheon uherských dějin. Zpodobeno je zde osm významných uherských předhabsburských králů a pět vůdců protihabsburských povstání:

Levé křídlo:

Pravé křídlo:

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]