Országház

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Országház
Országház - sídlo Maďarského parlamentu, pohled přes Dunaj z náměstí Batthyány tér
Országház - sídlo Maďarského parlamentu, pohled přes Dunaj z náměstí Batthyány tér
Základní informace
Sloh novogotika
Architekt Imre Steindl
Výstavba 1885
Poloha
Adresa V. obvod, MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Ulice Kossuth Lajos tér
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Országház, v doslovném překladů Zemský nebo Státní dům, je jedním z národních symbolů Maďarska a jednou z nejstarších vládních budov v Evropě. Po roce 1989 rovněž symbolizuje návrat Maďarska ke svobodě a demokracii.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Országház leží v Budapešti na nábřeží Dunaje. Hlavní průčelí budovy je obráceno směrem k řece, ale hlavní vchod je z náměstí Kossuth Lajos tér. Velkolepá budova a přilehlé náměstí mají celkovou rozlohu 65 000 m².[1] Poblíže je stanice druhé linky metra Kossuth Lajos tér.

Budova[editovat | editovat zdroj]

Zasedací místnost parlamentu

Komplex Országházu je 268 metrů dlouhý a 123 metrů široký. Jeho novorenesanční kopule je 96 metrů vysoká, což má symbolický význam, připomínající datum příchodů Maďarů do vlasti v roce 896.[2] Dále má budova ještě 10 dvorů, 27 bran (vchodů) a 29 schodišť.[1][3]

Vnější stěny jsou zdobeny 88 plastikami maďarských náčelníků a králů, sedmihradských vojvodů, významných vojevůdců a dalších, kteří pozvedají zrak k 96 metrů vysoké kopuli, jež se tyčí nad symetrickými křídly budovy.[2] Fresky v zasedacím sále zobrazují historický sněm z roku 1848 a korunovaci Františka Josefa I. roku 1867.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po vzniku Budapešti (spojením tří měst) v roce 1873 byla potřeba postavit novou reprezentativní vládní budovu. Tu navrhl architekt Imre Steindl. Stavba začala v roce 1885 a dokončena byla až v roce 1904. Pracovalo na ní přes 1000 dělníků; na stavbu bylo použito půl milionu kamenů a 40 kg zlata.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b LAUFER, Josef. Maďarsko (průvodce Olympia). Praha: Nakladatelství Olympia, 1983. Kapitola VI. BUDAPEST, s. 158-159. (Čeština) 
  2. a b HEBBERT, Charles; RICHARDSON, Dan. Budapešť. Brno: Nakladatelství JOTA, 2004. ISBN 80-7217-278-6. Kapitola Kossuth tér, s. 103. (Čeština) 
  3. a b TOMÁŠEK, Radim. Maďarsko (průvodce Olympia). Praha: Nakladatelství Olympia, 1988. Kapitola Budapest, s. 104. (Čeština) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]