Országház

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Országház
Országház – sídlo Maďarského parlamentu, pohled přes Dunaj z náměstí Batthyány tér
Országház – sídlo Maďarského parlamentu, pohled přes Dunaj z náměstí Batthyány tér
Základní informace
Slohnovogotika
ArchitektImre Steindl
Výstavba1885
Poloha
AdresaV. obvod, MaďarskoMaďarsko Maďarsko
UliceKossuth Lajos tér
Souřadnice
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Országház, v doslovném překladu Zemský nebo Státní dům, je jedním z národních symbolů Maďarska a jednou z nejstarších vládních budov v Evropě. Po roce 1989 rovněž symbolizuje návrat Maďarska ke svobodě a demokracii. Budovu navrhl maďarský architekt Imre Steindl v novogotickém stylu a dosud jde o rozlohou největší stavbu v Maďarsku.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Országház leží v Budapešti na nábřeží Dunaje. Hlavní průčelí budovy je obráceno směrem k řece, ale hlavní vchod je z náměstí Kossuth Lajos tér. Velkolepá budova a přilehlé náměstí mají celkovou rozlohu 65 000 m2.[1] Poblíže je stanice druhé linky metra Kossuth Lajos tér.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po vzniku Budapešti (spojením tří měst) v roce 1873 byla potřeba postavit novou reprezentativní vládní budovu. Z množství návrhů byl vybrán 24. února 1884 návrh architekt Imre Steindla. Stavba začala 12. října 1885 a dokončena byla až v roce 1904. Pracovalo na ní přes 1000 dělníků; na stavbu bylo použito půl milionu kamenů a 40 kg zlata. Realizace stavby stála 38 miliónů zlatých. Na stavbě pracovalo více než 1000 lidí, spotřebováno bylo 40 miliónů cihel, půl miliónu ozdobných kamenů a 40 kg zlata. V letech 18951902 vykonával funkci hlavního inspektora na stavbě Ján Nepomuk Bobula.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zasedací místnost parlamentu

Obecný popis[editovat | editovat zdroj]

Komplex Országházu je 268 metrů dlouhý a 123 metrů široký. Jeho novorenesanční kopule je 96 metrů vysoká, což má symbolický význam, připomínající datum příchodů Maďarů do vlasti v roce 896.[2] Dále má budova ještě 10 dvorů, 27 bran (vchodů) a 29 schodišť.[1][3] Zastavěná plocha činí 18 000 m2, vnitřní objem 473 000 m3. Budova má 27 bran, 242 soch, 29 vnitřních schodišť a více než 200 místností.

Budova stojí na betonové desce tvořící jeden celek. Půdorys má obdélníkový tvar, ze kterého vystupuje jen rizalit, jenž tvoří hlavní schody. Na fasádě můžeme spatřit množství erbů, soch, pilířů, má mnoho balkónů, které se svými různorodými okny rovnoměrně dělí plochy stěn. Ze strany od Dunaje se nachází hlavní průčelí, ale hlavní vstup se nalézá ze strany Kossuth Lajos tér (Náměstí Lajose Kossutha).

Vnější stěny jsou zdobeny 88 plastikami maďarských náčelníků a králů, sedmihradských vojvodů, významných vojevůdců a dalších, kteří pozvedají zrak k 96 metrů vysoké kopuli, jež se tyčí nad symetrickými křídly budovy.[2] Fresky v zasedacím sále zobrazují historický sněm z roku 1848 a korunovaci Františka Josefa I. roku 1867.[3]

Hala Díszlépcső-csarnok[editovat | editovat zdroj]

Po stranách hlavního schodiště vítají návštěvníky dvě sochy lvů. Skrz vstup se dostaneme do haly Díszlépcső-csarnok („Ozdobných schodů”). Zde se nachází i bronzová busta architekta Steindla instalovaná v roce 1904. V této hale se nalézá i osm sloupů z červeného mramoru. Šest metrů vysoké sloupy původem ze Španělska jsou jedinečné v celé Evropě. V hale můžeme vidět množství maleb a malé sošky držící korunovační klenoty. Přes tuto halu se dostaneme do kupole.

Členění budovy[editovat | editovat zdroj]

Budova je rozčleněna na dvě části: na horní sněmovnu a na poslaneckou sněmovnu. Spojuje je velká kupolovitá hala. Poloměr haly činí 20 metrů, výška 27 metrů, kupoli tvoří síťová klenba. Tato část parlamentu byla postavena později (v roce 1896), proto se stala tato část parlamentu místem miléniového slavnostního zasedání maďarského parlamentu. Kromě uvedeného se zde nachází 16 soch významných panovníků včetně jejich znaků, díla reprezentující maďarskou historii. Od této haly napravo se nalézá horní sněmovna, nalevo poslanecká sněmovna, naproti byla umístěna restaurace, knihovna a dvě zasedací místnosti. Chodby, kterými se sem dostaneme, mají mramorové stěny. Jejich strop tvoří dřevěné pozlacené gotické ozdoby. V ostatních podlažích jsou umístěny kanceláře, knihovna, spisovna, čítárna a místnosti pro novináře. Parlament je věčnou památkou tisícileté historie Uherska a Maďarska.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b LAUFER, Josef. Maďarsko (průvodce Olympia). Praha: Nakladatelství Olympia, 1983. Kapitola VI. BUDAPEST, s. 158–159. (Čeština) 
  2. a b HEBBERT, Charles; RICHARDSON, Dan. Budapešť. Brno: Nakladatelství JOTA, 2004. ISBN 80-7217-278-6. Kapitola Kossuth tér, s. 103. (Čeština) 
  3. a b TOMÁŠEK, Radim. Maďarsko (průvodce Olympia). Praha: Nakladatelství Olympia, 1988. Kapitola Budapest, s. 104. (Čeština) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]