Margit híd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Margit híd
Margit híd, pohled z Pešti
Margit híd, pohled z Pešti
Základní údaje
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
KomunikaceNagykörút
PřesDunaj
ArchitektErnest Goüin
Souřadnice
Parametry
Délka607,6 m
Mapa
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Letecký snímek mostu, pohled od Budína

Margit híd (česky přeložitelné jako Markétin most) je 637,5 m dlouhý a 25 m široký most v Budapešti. Spojuje budínskou a pešťskou stranu města přes řeku Dunaj. Je druhým nejsevernějším a druhým nejstarším mostem ve městě.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Most projektoval francouzský architekt Ernest Gouin, postavila jej rovněž francouzská společnost, a to mezi lety 1872 a 1876. Doplnil tak Széchenyiho řetězový most, který až do dokončení Margaretina mostu byl jedinou pevnou spojnicí mezi oběma částmi města.

2. listopadu 1944 byl most omylem zničen aktivací připravených náloží. Zničeny byly dva pilíře a most se zřítil do Dunaje.[1] Jako jeho náhrada sloužil dočasný Manci híd umístěný severně přes obě ramena Dunaje přes Markétin ostrov.

V letech 2009–2011 proběhla rekonstrukce mostu s úplným vyloučením silniční dopravy, částečně byl zachován tramvajový a pěší provoz.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Most spojuje nejen oba břehy Dunaje, ale také i Margaretin ostrov, který jej dělí na dvě části. Ty spolu svírají úhel 150°; most je tedy lomený. Původně měl být rovný s malou odbočkou směrem k ostrovu, ta však nemohla být postavena vzhledem k nedostatku financí a tak byla trasa mostu změněna do své současné podoby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KLIMENT, Charles K.; DÉNES, Bernád. Maďarská armáda 1919-194. Redakce Becze Csaba, Nevenkin Kamen. 1. vyd. Praha: Ares, 2007. ISBN 978-80-86158-50-1, ISBN 80-86158-50-0. S. 313. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]