Vidám park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vidám park
Dřevěná horská dráha
Dřevěná horská dráha
Lokalita Budapešť, MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vozíčky horské dráhy
Kolotoč z roku 1906

Vidám park je zaniklý zábavní park, který se nacházel nedaleko centra Budapešti. Park byl založen v roce 1950 a uzavřen v roce 2013. Vidám park byl součástí městského parku Városliget, nacházel se nedaleko Széchenyiho lázní a stejnojmenné stanice podzemní dráhy Széchenyi fürdő.

Vznik parku[editovat | editovat zdroj]

Vznikl umístěním pouťových atrakcí do anglického parku. Během své existence prošel mnoha těžkými okamžiky, hrozilo mu přemístění i totální zchátrání. Za 2. světové války byl těžce poškozen, ovšem hlavní atrakce se zachovaly. Od roku 1950 jej spravovala akciová společnost Vidám park. Před uzavřením park nabízel přes 50 atrakcí. Ročně jej navštívilo více než 300 000 lidí. Dne 30. září 2013 byl park uzavřen, aby uvolnil místo přilehlé zoo.[1] Od 29. dubna 2014 byla část parku s nejstaršími atrakcemi, včetně dřevěné horské dráhy, znovu zpřístupněna jako součást zoologické zahrady pod názvem Holnemvolt Park[2]. To však z důvodu rekonstrukce dřevěné dráhy již neplatí a ZOO Budapešť je samostatná bez jakékoliv atrakce.

Nejstarší atrakce[editovat | editovat zdroj]

  • Kolotoč (Körhinta) z roku 1906. Jeho konstrukce je tvořena točnou s kočáry a koníky, kteří jsou upevněni mechanismem, který umožňuje „skoky“ vpřed i vzad. Jelikož směřují pod úhlem asi 45° ven z kruhu, není úplně snadné se na nich udržet, zvláště pouze jednou rukou. Po zániku parku se stal součástí zoo.
  • Jeskynní dráha (Barlangvasút) taktéž z roku 1906. Vláček popojížděl jeskyní s dioramaty z Petöfiho eposu Bohatýr Jan
  • Horská dráha (Hullámvasút) z roku 1922. Dřevěná stavba s tratí o délce asi 1 km a celkovým převýšením 17 m. Rychlost vozidel dosahovala 40 km/h, celkový dojem však umocňovala nepříliš kvalitní geometrie kolejí tvořených většinou oplechovanými trámky a použití klasických železničních dvojkolí bez jakýchkoli dalších zábran proti vykolejení. Na dráze jezdily tří- nebo čtyřvozové vláčky, složené z vozíků s pěti dvojsedadly. Na druhém vozíku se nacházelo stanoviště brzdaře, který reguloval rychlost a v případě ohrožení bezpečnosti byl připraven vláček zabrzdit.
  • Pohádkové lodičky (Mesecsónak) pocházely také z doby před 2. světovou válkou. Tato atrakce se nacházela přímo pod horskou dráhou. Lodě proplouvaly umělými jeskyněmi s postavami z maďarských i světových pohádek a kreslených příběhů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]