Wilhelm J. Burger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wilhelm J. Burger
Narození 15. března 1844
Vídeň
Úmrtí 7. března 1920
Vídeň
Povolání fotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Zadní strana carte de visite Wilhelma Burgera
Wilhelm J. Burger: Špicberky, 1872

Wilhelm J. Burger (15. března 184410. března 1920) byl rakouský fotograf a malíř. Byl známý především jako krajinářský fotograf.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Burger se naučil umění fotografie od svého strýce Andrease von Ettingshausena (1796–1878) v 60. letech 19. století. V roce 1874 Burger otevřel vlastní fotografický ateliér ve Vídni. Když podnikal ve francouzsky mluvících zemích, používal jako první počáteční písmeno „G.“, zřejmě jako „Guillaume“. V Japonsku fotografoval kolem roku 1869 a také doprovázel expedici Johanna Nepomuka Wilczeka, která připravovala rakousko-uherskou expedici PayeraWeyprechta na severní pól. V roce 1871 se stal císařsko-královským dvorním fotografem.

Zemřel 10. března 1920.

Bádání historiků[editovat | editovat zdroj]

Historikové poměrně nedávno zkoumali fotografie Siamu (Thajsko), které byly původně přiřazovány Wilhelmu Burgerovi (publikované v knize pana Pipata Pongrapeeporna, 2001). Odborníci tyto fotografie (nalezené v Evropě jako součást soukromé sbírky) porovnali s fotografiemi ze stejného období pořízené thajským dvorním fotografem Khunem Sunthornsathitsalakem (pseudonym a křesťanské jméno: Francis Chit). Když byly tyto fotografie postaveny vedle sebe, bylo zjištěno, že jednotlivé fotografie (pořízené dvěma různými fotografy) byly ve skutečnosti zkombinovány a sjednoceny do jednoho souboru tvořícího panoramatický pohled.

Kompletní sada fotografií (nyní správně připsané Francisu Chitovi) je nyní zpátky v Thajsku a iluminuje současné generaci thajských a západních studentů, historiků a běžným lidem jak opravdu vypadal Bangkok v 60. letech 19. století.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (německy) Der Geraubte Schatten: eine Weltreise im Spiegel der ethnographischen Photographie, Thomas Theye, Münchner Stadtmuseum, C. J. Bucher, 1989, str. 56
  • (anglicky) Tani Akiyoshi, Peter Pantzer: Wilhelm Burger’s Photographs of Japan: New Attributions of his Glass Negative Collection in the Austrian National Library, Photo Researcher 15/2011
  • (německy) Wilhelm M. Donko: Auf den Spuren von Österreichs Marine in Siam (Thailand), Berlín 2012, str. 144-162

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]