Anna Habsburská (1549–1580)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anna Habsburská
královna španělská, neapolská, sicilská, sardinská a portugalská
Portrét
Anna Habsburská
Narození1. listopadu 1549
Valladolid, Španělsko
Úmrtí26. října 1580 (ve věku 30 let)
Madrid, Španělsko
PohřbenaEl Escorial
ManželFilip II. Španělský
PotomciFerdinand
Karel
Diego
Filip
Marie
DynastieHabsburkové
OtecMaxmilián II. Habsburský
MatkaMarie Španělská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Habsburská, německy: Anna von Österreich, španělsky: Ana de Austria (2. listopadu 1549, Cigales26. října 1580, Badajoz) byla jako dcera císaře Maxmiliána rakouskou arcivévodkyní a jako čtvrtá, poslední manželka španělského krále a vlastního strýce Filipa II. španělskou a portugalskou královnou.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako nejstarší potomek z šestnácti dětí císaře Maxmiliána a jeho manželky Marie Španělské rok po sňatku rodičů během jejich španělského působení, když tu zastupovali Mariina otce, císaře a krále Karla V. Narodila se ve Španělsku, ale od čtyř let věku žila na vídeňském dvoře. Byla nejoblíbenějším dítětem Maxmiliánovým, který ji nechal vychovat v katolické víře, přestože sám inklinoval k luteránství.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Jako nejstarší dcera císařova byla Anna velmi žádoucí nevěstou pro příslušníky všech evropských katolických panovnických dynastií. Byla původně zasnoubena se svým bratrancem Karlem, synem španělského krále Filipa II. Karel však v červenci roku 1568 zemřel. O Anninu ruku usilovala i Kateřina Medicejská pro svého syna, francouzského krále Karla IX. (jeho manželkou se posléze stala Annina mladší sestra Alžběta). Záhy po smrti Karla Španělského, v říjnu téhož roku však jeho otec, král Filip potřetí ovdověl a zůstal bez mužského následníka. Se svolením papeže (Pius V., který ovšem zpočátku s tímto záměrem z důvodu blízkého příbuzenství snoubenců nesouhlasil – Filip byl bratrancem Annina otce a bratrem její matky) se s Annou oženil sám. Svatební smlouva byla uzavřena v Madridu 24. ledna roku 1570 a svatba v zastoupení se uskutečnila 4. května téhož roku v Praze na Pražském hradě; v září dorazila Anna do své nové vlasti, do přístavu Laredo, kam cestovala přes Nizozemí, doprovázena svými mladšími bratry Albrechtem a Václavem, kteří měli získat na španělském královském dvoře vzdělání a vychování. Dne 12. září pak se v Segovii slavil svatební obřad.

Půvabná plavovlasá Anna byla veselé povahy a zdědila temperament své jagellonské babičky. Záhy si získala náklonnost obou svých malých nevlastních dcer (Isabela Klára Evženie a Kateřina Michaela). Nejraději se věnovala ručním pracím a podařilo se jí poněkud zmírnit tuhý ceremoniál španělského královského dvora.

Z tohoto manželství trvajícího deset let se narodilo pět dětí, dospělosti se však dožilo pouze jediné – syn Filip, budoucí španělský král.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Roku 1580 po smrti bezdětného portugalského krále Jindřicha I. získal král Filip portugalský trůn a Anna se stala královnou Portugalska. Filip se však musel svých nároků domoci silou; při cestě do Portugalska za tímto cílem v Badajozu vážně onemocněl chřipkou. Královna Anna, několik měsíců po porodu svého posledního dítěte, odjela za ním a od manžela se nakazila; lékaři se pokusili zachránit jí život pouštěním žilou, avšak již znovu těhotná Anna po dlouhotrvajícím utrpení předčasně porodila životaneschopné dítě a 26. října v třiceti letech zemřela na srdeční mrtvici. Pohřbena byla v královském klášteře sv. Anny v Badajozu; až po několika letech byly její ostatky přeneseny do královské hrobky kláštera El Escorialu, její srdce však spočívá nadále v badajozském klášteře. Král Filip nesl Anninu smrt velmi těžce (o dva roky později psal v den výročí Anniny smrti své dceři: „Budu vždy na tu noc vzpomínat, i kdybych žil tisíc let“) a již se znovu neoženil, třebaže Annu přežil o celých 18 let.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Maximilián I. Habsburský
 
 
Filip I. Sličný
 
 
 
 
 
 
Marie Burgundská
 
 
Ferdinand I. Habsburský
 
 
 
 
 
 
Ferdinand II. Aragonský
 
 
Jana I. Kastilská
 
 
 
 
 
 
Isabela Kastilská
 
 
Maxmilián II. Habsburský
 
 
 
 
 
 
Kazimír IV. Jagellonský
 
 
Vladislav II. Jagellonský
 
 
 
 
 
 
Alžběta Habsburská
 
 
Anna Jagellonská
 
 
 
 
 
 
Gaston II. de Foix-Candale
 
 
Anna de Foix a Candale
 
 
 
 
 
 
Kateřina z Foix
 
Anna Habsburská
 
 
 
 
 
Maxmilián I. Habsburský
 
 
Filip I. Sličný
 
 
 
 
 
 
Marie Burgundská
 
 
Karel V.
 
 
 
 
 
 
Ferdinand II. Aragonský
 
 
Jana I. Kastilská
 
 
 
 
 
 
Isabela I. Kastilská
 
 
Marie Španělská
 
 
 
 
 
 
Ferdinand, vévoda z Viseu
 
 
Manuel I. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Beatrix Portugalská
 
 
Isabela Portugalská
 
 
 
 
 
 
Ferdinand II. Aragonský
 
 
Marie Aragonská
 
 
 
 
 
 
Isabela I. Kastilská
 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Ferdinand of Austria (1571-1578) - Find a Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Fernando, Prince of Asturias. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. 
 3. Carlos Lorenzo de Habsburgo. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. 
 4. Karl Lorenz “Charles Laurence” of Austria.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Diego of Spain (1575-1582) - Find a Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Diego, Prince of Asturias. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. 
 7. Felipe III de España y Portugal. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. 
 8. King Felipe III (1578-1621) - Find a Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Margarita of Austria (1584-1611) - Find a Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Margaret of Austria. geni_family_tree [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. 
 11. FamilySearch.org. ancestors.familysearch.org [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. 
 12. Maria of Austria (1580-1583) - Find a Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-02-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Španělská, sicilská a neapolská královna
Předchůdce:
Alžběta z Valois
15701580
Anna Habsburská (1549–1580)
Nástupce:
Markéta Štýrská
Portugalská královna
Předchůdce:
Kateřina Habsburská
15801580
Anna Habsburská (1549–1580)
Nástupce:
Markéta Štýrská