Marie Luisa Savojská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Luisa Alžběta Orléanská
španělská královna
Queen Maria Luisa of Spain, Princess of Savoy.jpg
Doba vlády 1701-1714
Narození 17. září 1688
Úmrtí 14. únor 1714
Pochována El Escorial
Panovník Filip V. Španělský
Dynastie Savojští
Otec Viktor Amadeus II.
Matka Anna Marie Orléanská

Marie Luisa Savojská (17. září 168814. únor 1714) byla španělská královna, první manželka Filipa V. Byla třetí dcerou a druhým přeživším dítětem Viktora Amadea II., savojského vévody a sardinského a sicilského krále, a Anny Marie Orléanské, dcery vévody Filipa I. Orleánského.

Život[editovat | editovat zdroj]

2. listopadu 1701 se pouze třináctiletá Marie Luisa vdala za mladšího bratra svého švagra, Filipa V. Filip nastoupil na španělský trůn po smrti Karla II. (1700), posledního krále z rodu španělských Habsburků, jako následník určený v Karlově testamentu. Protože Filip V. byl francouzský princ, vznikly u ostatních evropských velmocí (Anglie, Habsburská monarchie) obavy z obrovského nárůstu moci Francie. Téměř okamžitě po Filipově nástupu vypukla tzv. Válka o španělské dědictví, ve které stála Francie na straně jedné a Habsburkové, Anglie, Savojsko, Nizozemsko a Portugalsko na straně druhé.

Marie Luisa vystupovala ve Španělsku jako regentka během nepřítomnosti svého manžela. Navzdory svému nízkému věku byla velmi schopnou a aktivní regentkou, která se nebála změn. Měla velký vliv na svého manžela, který se do Španělska vrátil v roce 1703, ale sama byla velmi ovlivněna dvorní dámou Marií-Annou de la Trémoille, ursínskou princeznou.

S manželem měla čtyři syny:

Marie Luisa zemřela ve věku 25 let na tuberkulózu a místem jejího posledního odpočinku je San Lorenzo de El Escorial. Po její smrti se dva její synové postupně stali španělskými králi, ale oba zemřeli bezdětní. Filip V. se podruhé oženil s Alžbětou Parmskou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mária Lujza Savojská na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Španělská královna
Předchůdce:
Marie Anna Neuburská
17011714
Marie Luisa Savojská
Nástupce:
Alžběta Parmská
Neapolská královna
Předchůdce:
Marie Anna Neuburská
17011713
Marie Luisa Savojská
Nástupce:
Alžběta Kristýna Brunšvicko-Wolfenbüttelská
Sicilská královna
Předchůdce:
Marie Anna Neuburská
17011713
Marie Luisa Savojská
Nástupce:
Anna Marie Orléanská