Markéta Burgundská (1250)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Markéta Burgundská
královna sicilská, neapolská a jeruzalémská
Marguerite Tonnerre.jpg
Manžel Karel I. z Anjou
Narození 1250
Úmrtí 4. září 1308
Pohřbena Tonnerre
Potomci Markéta
Dynastie Burgundové
Otec Odo Burgundský
Matka Matylda z Dampierre
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markéta Burgundská (1250 - 4. září 1308) byla královna sicilská, neapolská a titulární královna jeruzalémská, zakladatelka špitálu v Tonnerre.

Život[editovat | editovat zdroj]

Markéta pocházela ze tří dcer Oda, hraběte z Nevers a Auxerre, prvorozeného syna Huga Burgundského a Matyldy, dcery Archambauda Bourbonského. 18. listopadu 1268 se stala druhou manželkou ovdovělého sicilského krále Karla. Z manželství se narodila jediná dcera Markéta, která zemřela jako dítě po roce 1276.[1]

Karel byl po vítězství nad Štaufy jmenován říšským vikářem a hlavou toskánských guelfů. Roku 1267 se stal díky smlouvě z Viterba s latinským císařem Balduinem II. knížetem achajským. Roku 1272 se Karel prohlásil albánským králem a od Marie z Antiochie zakoupil nárok na jeruzalémský trůn. Rozšiřování moci se dařilo až do roku 1282.

Sicílie se odmítala smířit s cizí vládou a vysokými daněmi zaviněnými Karlovou expanzivní politikou. 30. dubna 1282 vypuklo v Palermu krvavé povstání místní šlechty – tzv. Sicilské nešpory, podpořené financemi byzantského císaře Michaela VIII. Několik tisíc francouzských civilistů i rytířů se stalo oběťmi krvavého masakru. Rebelující ostrovní část Sicilského království nabídla královskou korunu aragonskému králi Petrovi III., manželovi Konstancie, dcery předchozího krále Manfréda. Petr Aragonský byl v Palermu provolán sicilským králem. Karel s Markétou přišli o Sicílii a stali se vládci pevninské části - vzniklo království neapolské. Karel zorganizoval výpravu proti Aragonii a roku 1285 zemřel. Následníkem se stal syn z prvního králova manželství Karel II.

Vdova Markéta se vrátila na své hrabství Tonnerre. Konec života strávila na svém panství ve společnosti Markéty z Akkonu, vdovy po Bohemundovi z Tripolisu a Kateřiny z Courtenay, manželovy vnučky.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Margaret of Burgundy, Queen of Sicily na anglické Wikipedii.

Sicilská královna
Předchůdce:
Beatrix Provensálská
12681282
Markéta Burgundská (1250)
Nástupce:
Konstancie Sicilská
Neapolská královna
Předchůdce:
Beatrix Provensálská
12681285
Markéta Burgundská (1250)
Nástupce:
Marie Uherská