Kateřina z Courtenay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kateřina z Courtenay
Narození 25. listopadu 1274
Úmrtí 11. října 1307 (ve věku 32 let)
Paříž
Místo odpočinku Bazilika Saint-Denis
Manžel(ka) Karel I. z Valois
Děti Kateřina z Valois a Johana z Valois
Rodiče Filip z Courtenay a Beatrix Sicilská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kateřina z Courtenay (fr. Catherine de Courtenay,127411. října 1307 nebo 2. ledna 1308 Paříž)[1] byla hraběnkou z Valois a titulárně konstantinopolskou císařovnou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kateřina byla jedinou dcerou Filipa z Courtenay a Beatrix, dcery sicilského krále Karla z Anjou. Svatba rodičů byla předběžně domluvena roku 1267 ve smlouvě z Viterba, jíž se zchudlý latinský císař Balduin II. Konstantinopolský vzdal práv na trůn ve prospěch Karla z Anjou. V dalších letech Balduin i jeho syn Filip žili z penze, kterou jim sicilský král zajistil a v říjnu 1273 se ve Foggii Filip z Courtenay oženil s Karlovou dcerou Beatrix.

Kateřina se narodila roku 1274 a rodiče žijící na sicilském dvoře brzy poté zemřeli.[2] Roku 1285 zemřel i dědeček Karel a osiřelého děvčátka se ujala jeho ovdovělá žena Markéta Burgundská a odvedla jej na své hrabství Tonnere. Odtud se Kateřina dostala na pařížský dvůr a po několika plánovaných zasnoubeních [1] se 6. února 1301 v Saint-Cloud provdala za ovdovělého králova bratra Karla z Valois. Zemřela již na počátku roku 1307 a byla pohřbena v pařížském klášteře jakobínů.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c www.fmg.ac
  2. www.mittelalter-genealogie.de