Berenguela Kastilská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Berenguela Kastilská
vládnoucí královna Kastilie a Toleda
leónská královna
La reina Berenguela de Castilla (Museo del Prado).jpg
Manžel Konrád II. Švábský
Alfons IX. Leónský
Narození 1. června 1180
Segovia
Úmrtí 8. listopad 1246
Klášter Las Huelgas
Pohřbena Klášter Las Huelgas
Předchůdce Jindřich I. Kastilský
Následník Ferdinand III. Kastilský
Potomci Eleonora
Konstancie Leónská
Ferdinand III. Kastilský
Alfons z Moliny
Berenguela Leónská
Rod Burgundsko-Ivrejská dynastie
Otec Alfons VIII. Kastilský
Matka Eleonora Anglická
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Berenguela Kastilská (1. června 1180, Segovia8. listopadu 1246, Burgos) byla leónská a kastilská královna. Pocházela z burgundsko-Ivrejské dynastie, stejně jako její manžel Alfons IX.

Život[editovat | editovat zdroj]

Berenguelina hrobka v Las Huelgas

Berenguela se narodila jako první potomek kastilského krále Alfonse VIII. a anglické princezny Eleonory, dcery slavné krásky Eleonory Akvitánské a Jindřicha Plantageneta.

První manželství mladé princezny bylo uzavřeno 23. dubna 1188[1] s Konrádem Švábským, synem císaře Barbarossy. Sňatek však nebyl vzhledem k nevěstině věku zkonzumován a z politických důvodu jej papež roku 1191 zrušil. Druhé manželství uzavřela Berenguela ve svých osmnácti roku 1198[2] s čerstvě rozvedeným leonským králem Alfonsem. Alfonsovo manželství s Terezou Portugalskou bylo rozloučeno z důvodu blízké příbuznosti. Historie se však opakovala a Berenguela byla rozvedena z téhož důvodu pouhých sedm let po svatbě.

Roku 1217 Berenguelin bratr, král Kastilie Jindřich I., zemřel při nehodě na lovu a Berenguela jako prvorozená získala nárok na trůn, kterého se vzdala ve prospěch svého syna Ferdinanda. Zůstala u dvora jako synův rádce, roku 1219 mu pomohla s ženitbou. Jako vhodnou partii mu vyhledala Alžbětu Štaufskou, dceru zavražděného římského krále Filipa. Po smrti bývalého manžela roku 1230 se výrazně angažovala při jednání s jeho dvěma dcerami z prvního manželství, které se za příslib doživotní renty vzdaly nároku na leonský trůn. Ferdinand se tak stal i králem Leónu.

Konec života strávila v rodovém klášteře Las Huelgas společně s mladší sestrou Eleonorou a udržovala i čilé styky s další sestrou Blankou, francouzskou regentkou. Ta jí také pomohla najít pro Ferdinanda novou choť – Johanku z Ponthieu. Zemřela v listopadu 1246 a byla pohřbena společně se svou rodinou v Las Huelgas.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.genealogie-mittelalter.de. www.genealogie-mittelalter.de [online]. [cit. 2009-07-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-05-04. 
  2. www.genealogie-mittelalter.de. www.mittelalter-genealogie.de [online]. [cit. 06-07-2009]. Dostupné v archivu pořízeném dne 31-01-2004. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Jindřich
Znak z doby nástupu Kastilská královna
1217
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ferdinand III.
Předchůdce:
Tereza Portugalská
Znak z doby nástupu Leónská královna
11981230
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Alžběta Štaufská