Isabela z Viseu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Isabela z Viseu
vévodkyně z Braganzy
Portrét
Narození1459
Beja, Portugalské království
Úmrtíduben 1521
Lisabon, Portugalské království
ManželFerdinand II. z Braganzy
PotomciFilip z Braganzy
Jakub z Braganzy
Dinis z Braganzy
Alfons z Braganzy
Kateřina z Braganzy
Markéta z Braganzy
DynastieAvizové
OtecFerdinand Portugalský
MatkaBeatrix Portugalská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isabela z Viseu (1459, Beja – 1521, Lisabon) byla dcerou infanta Ferdinanda Portugalského a jeho manželky a sestřenice Beatrix Portugalské. Byla členkou rodu Avizů a později rodu Braganza.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Isabela byla sestrou pozdějšího portugalského krále Manuela I. a portugalské královny Eleonory z Viseu, manželky krále Jana II. Jejími prarodiči ze strany matky byli konstábl Jan Portugalský, syn krále Jana I., a jeho manželka a nevlastní neteř Isabela z Braganzy. Z otcovy strany byla vnučkou portugalského krále Eduarda I. a Eleonory Aragonské.

Isabelinou sestřenicí byla kastilská královna Isabela I., manželka Ferdnanda II. Aragonského a matka anglické královny Kateřiny Aragonské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Isabela se provdala za Fernanda II. z Braganzy, manželství později skončilo tragédií. Toto bylo Fernandovo druhé manželství, jeho první ženou byla Leonor de Menezes. Leonor neporodil žádné děti, a tak Fernando Isabelu potřeboval, aby mu dala syna.

Manželé spolu měli šest dětí:

Pád[editovat | editovat zdroj]

Již v mladém věku nebyl král Jan II. Portugalský mezi šlechtici království populární, protože byl imunní vůči vnějším vlivům a zdálo se, že pohrdá intrikami. Šlechtici (zejména Isabelin manžel, vévoda z Braganzy) se báli jeho budoucí politiky jako krále. Události jim daly za pravdu.

Po oficiálním nástupu na trůn v roce 1481 Jan II. přijal řadu opatření, aby omezil moc své aristokracie a soustředil moc na sebe. Šlechtici začali ihned komplotovat; Jan II. nedělal nic jiného než pozoroval. Mezi vévodou z Braganzy a královnou Isabelou I. Kastilskou probíhaly výměny dopisů ohledně stížností a žádostí o intervenci. V roce 1483 tuto korespondenci zachytili královští špióni. Rod Braganza byl postaven mimo zákon, jejich pozemky byly zabaveny a Isabelin manžel ve městě Évora popraven.

V následujícím roce byl Isabelin bratr zavražděn samotným králem Janem, protože se objevila zpráva o novém spiknutí, které zahrnovalo také Isabelinu sestřenici a švagra jejího otce. Isabelina rodina se cítila v bezpečí, protože její sestra Eleonora byla vdaná za Jana II., ale v bezpečí vůbec nebyli. Mnoho dalších členů Isabeliny rodiny bylo zavražděno, včetně jejího staršího bratra Dioga z Viseu.

Pozdější roky[editovat | editovat zdroj]

V roce 1495 král Jan zemřel bez žijícího legitimního potomka a Isabelin bratr Manuel se stal králem. Jeho dědičkou se zpočátku stala Eleonora, ale protože byla královnou vdovou a neměla žádné přeživší děti, post dědičky byl předán Isabele, která jej zase předala svému nejstaršímu synovi Jakubovi, který byl dědicem od roku 1495 do roku 1498, kdy se narodil Manuelův syn Miguel.

Isabela zemřela v roce 1521 ve věku 62 let v klášteře Matky Boží v Lisabonu. Její bratr král zemřel ke konci roku 1521 a sestra Eleonora v roce 1525.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Petr I. Portugalský
 
 
Jan I. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Tereza Lourenço
 
 
Eduard I. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Jan z Gentu
 
 
Filipa z Lancasteru
 
 
 
 
 
 
Blanka z Lancasteru
 
 
Ferdinand Portugalský
 
 
 
 
 
 
Jan I. Kastilský
 
 
Ferdinand I. Aragonský
 
 
 
 
 
 
Eleonora Aragonská
 
 
Eleonora Aragonská
 
 
 
 
 
 
Sancho Kastilský
 
 
Eleonora z Alburquerque
 
 
 
 
 
 
Beatrix Portugalská
 
Isabela z Viseu
 
 
 
 
 
Petr I. Portugalský
 
 
Jan I. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Tereza Lourenço
 
 
Jan Portugalský
 
 
 
 
 
 
Jan z Gentu
 
 
Filipa z Lancasteru
 
 
 
 
 
 
Blanka z Lancasteru
 
 
Beatrix Portugalská
 
 
 
 
 
 
Jan I. Portugalský
 
 
Alfons z Braganzy
 
 
 
 
 
 
Inês Peres
 
 
Isabela z Braganzy
 
 
 
 
 
 
Nuno Álvares Pereira
 
 
Beatriz Pereira de Alvim
 
 
 
 
 
 
Eleonora de Alvim
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Isabel of Viseu na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]