Blanka z Lancasteru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blanka z Lancasteru
Vévodkyně
(Toulouse) Le Goût (La Dame à la licorne) - La Dame - Musée de Cluny Paris.jpg
ManželJan z Gentu
Narození3. ledna 1345
Úmrtí12. září 1369
Estella-Lizarra
Pohřbenakatedrála v Londýně
PotomciFilipa z Lancasteru
Jan
Alžběta z Lancasteru
Eduard
Jindřich IV. Anglický
Jan
Isabela
DynastieLancasterové
OtecJindřich z Grosmontu
MatkaIsabela z Beaumontu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blanka z Lancasteru (anglicky Blanche of Lancaster; 3. ledna 134512. září 1369) byla anglická šlechtična a dědička. Byla první manželkou Jana z Gentu a jejich syn Jindřich se stal anglickým králem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Blanka z Lancasteru byla nejmladší dcera Jindřicha z Grosmontu, prvního vévody z Lancasteru, a jeho manželky Izabely z Beaumontu. Ona a její starší sestra Maud se narodily v Bolingbrokském zámku v Lindsey.

19. května 1359 byla v Readingském opatství provdána za svého bratrance z třetího kolene, Jana z Gentu, který byl třetím synem vládnoucího anglického krále Eduarda III. O manželství se říkalo, že bylo šťastné. Blančini současníci ji popisovali jako velmi pěknou ženu se světlými vlasy, modrýma očima a mírným, klidným chováním.


Zděděné tituly[editovat | editovat zdroj]

Titul vévody z Lancasteru zanikl po smrti Blančina otce v roce 1361, jelikož neměl žádného mužského dědice. Díky sňatku s Blankou se Jan z Gentu stal lancasterským hrabětem, hrabětem z Derby, z Lincolnu a leicesterským hrabětem (tyto tituly však obdržel až v roce 1362 po smrti Blančiny sestry Maud, která neměla potomky). Později bylo Janovi věnováno i lancasterské vévodství. Vliv a moc, které získal díky těmto titulům, mohly vést k tomu, že se Jan mohl stát Nejvyšším soudcem Anglie (Lord High Steward of England).

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blanka Lancasterová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]