Alfons VI. Kastilský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alfons VI. Kastilský
Narození 1043
Santiago de Compostela
Úmrtí 1. července 1109 (ve věku 66 let)
Toledo
Manžel/ka Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ317591
Isabela Sevillská
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2745448
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1893028
Děti Urraca Kastilská, Sancho Alfónsez, Elvíra Kastilská, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1185160 a Tereza Kastilská
Rodiče Ferdinand I. Kastilský a Sancha de León
Příbuzní bratři Sancho II. Kastilský a García de Galicia
sestry Urraca de Zamora a Elvira de Toro
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alfons VI. Kastilský (červen 104030. června 1109 Toledo) byl král Kastilie z dynastie navarrské, syn kastilského krále Ferdinanda I.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jako druhorozený královský syn Alfons získal království leónské a byl vazalem toledského emíra. Roku 1072 v boji získal Kastilii]a o rok později i dědictví po bratrovi Garcíovi Galicii a hrabství portugalské.

Roku 1085 získal Toledo, aniž by způsobil krveprolití, všem ponechal výsady a privilegia, prohlásil se za "krále dvojí víry" a dále podporoval toto město coby centrum vzdělanosti a učenosti,o něž se zasloužili již předchozí arabští vládcové. Význam a sláva Toledské překladatelské školy spočívaly především v překladech spisů arabských učenců a vědců, či v arabštině dochovaných pojednání antických vzdělanců do latiny, a jejich rozšíření do Západní Evropy. Překlady vzniklé na Iberském poloostrově v tomto období se staly základem některých pozdějších evropských věd. Jednalo se například o díla Ibn Síny Avicenny či Klaudia Ptolemaia.

Alfons VI. neměl mužského potomka, a tak nabídl ruku své dcery, dědičky Urracy burgundskému hraběti Raimundovi. Zeť společně s Urracou získal Galicii, hrabství Portugal a Coimbru. Roku 1096 se Raimund o územní zisk musel podělit s novým švagrem Jindřichem Burgundským, manželem nemanželské královy dcery Terezy, který získal Portugal a Coimbru.

Po smrti Alfonse VI. korunu kastilskou a leonskou získala Urraca. Jindřich Burgundský společně s Terezou se pokoušeli rozšířit Portugalsko, což se nakonec po mnoha letech podařilo, a během postupné reconquisty se jejich syn Alfons Jindřich (Afonso Henriques) stal prvním portugalským králem pravděpodobně v roce 1139.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KUNITZSCH, LORCH, Paul, Richard. Maslama's Notes on Ptolemy's Planisphaerium and related texts. München : Bayerische Akademie der Wissenschaften München, 1994. 121 s. (eng) 
  • UBIETO ARTETA, Antonio. Dějiny Španělska. Praha : NLN, 1995. 911 s.  
  • BURNETT, Charles. The coherence of the Arabic-Latin translation program in Toledo in the twelfth century.. Science in Context. 2001, roč. 14., čís. 1 & 2, s. 249-288. (eng) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Sancho II.
Znak z doby nástupu Kastilský král
10721109
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Urraca
Předchůdce:
Ferdinand I.
Znak z doby nástupu Leónský král
10651072
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Sancho II.
Předchůdce:
García I.
Znak z doby nástupu Galicijský král
Alfons III.
10721093
Znak z doby konce vlády Nástupce:
místodržitel Raimund Burgundský