Sancho I. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sancho I. Portugalský
portugalský král
Sancho I. Portugalský
Sancho I. Portugalský
Narození 11. listopadu 1154
Coimbra
Úmrtí 26. března 1211
Coimbra
Pohřben Katedrála v Coimbře
Nástupce Alfons II. Portugalský
Manželka Dulce Aragonská
Potomci Tereza Portugalská
Sancha Portugalská
Alfons II. Portugalský
Pedro z Urgellu
Ferdinand Portugalský
Blanka Portugalská
Berengarie Portugalská
Mafalda
Rod Kapetovci
Dynastie Burgundská
Otec Alfons I. Portugalský
Matka Matilda Savojská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sancho I. Portugalský zv. Kolonizátor (11. listopadu 1154, Coimbra26. března 1211, tamtéž) byl druhý portugalský král z dynastie burgundské.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Sancho I. se narodil jako syn Alfonse I. a Matildy, dcery savojského hraběte Amadea III. Ve svých 16 letech byl otcem pasován na rytíře a od té doby se významně podílel na státnických záležitostech. V roce 1174 se oženil s Dulce, dcerou aragonského vládce Ramona Berenguera IV. Sňatek byl motivován utužením spojenectví mezi Portugalskem a Aragonem.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Sancho I. nastoupil na portugalský trůn po smrti otce v roce 1185. Již v mládí se aktivně podílel na válkách proti Maurům a tímto směrem se vydal také po nástupu na trůn. Aby se mohl plně soustředit na tažení proti Maurům, ukončil dlouhotrvající spory o hraniční území s Galicií a soustředil se na boj proti taifas. Roku 1191 se mu podařilo za pomoci anglických křižáků dobýt město Silves, které v té době představovalo důležité obchodní centrum mající okolo 20 tisíc obyvatel. Úspěchy na jihu však byly dočasné neboť postupně začal být ohrožován ze severu tradičními rivaly z Leonu a Kastílie. Proti nim portugalské království ubránil, Silves však záhy opět ztratil.

Zajímavý je i svým odkazem, který zanechal v kultuře a správě země. Portugalsko za jeho vlády výrazně zbohatlo. Sancho podporoval střední třídu obchodníků a řemeslníků. Výrazně se podílel na zvýšení populace Portugalského království a také na zakládání nových měst a obcí. Měl velice v oblibě literaturu, sám několik knih napsal. Zemřel v roce 1211 a je pohřben v katedrále Sv. kříže v Coimbře.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Alfons I.
Znak z doby nástupu Portugalský král
11851211
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Alfons II.