Sancho I. Portugalský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sancho I. Portugalský
Narození 11. listopadu 1154
Coimbra
Úmrtí 26. března 1212 (ve věku 57 let)
Coimbra
Manžel/ka Dulce Aragonská
Děti Tereza Portugalská (1178–1250), Sancha, paní z Alenqueru, Alfons II. Portugalský, Pedro z Urgellu, Ferdinand Portugalský, Blanka Portugalská, Berengarie Portugalská a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ576323
Rodiče Alfons I. Portugalský a Matilda Savojská
Příbuzní bratr Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ727203
sestry Tereza Portugalská, Urraca Portugalská a Mafalda Portugalská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sancho I. Portugalský zv. Kolonizátor (11. listopadu 1154, Coimbra26. března 1211, Coimbra) byl druhý portugalský král z dynastie burgundské.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Sancho I. se narodil jako syn Alfonse I. a Matildy, dcery hraběte Amadea III. Ve svých 16 letech byl otcem pasován na rytíře a od té doby se významně podílel na státnických záležitostech. V roce 1174 se oženil s Dulce, dcerou aragonského vládce Ramona Berenguera IV. Sňatek byl motivován utužením spojenectví mezi Portugalskem a Aragonem.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Sancho I. nastoupil na portugalský trůn po smrti otce v roce 1185. Již v mládí se aktivně podílel na válkách proti Maurům a tímto směrem se vydal také po nástupu na trůn. Aby se mohl plně soustředit na tažení proti Maurům, ukončil dlouhotrvající spory o hraniční území s Galicií a soustředil se na boj proti taifas. Roku 1191 se mu podařilo za pomoci anglických křižáků dobýt město Silves, které v té době představovalo důležité obchodní centrum mající okolo 20 tisíc obyvatel. Úspěchy na jihu však byly dočasné neboť postupně začal být ohrožován ze severu tradičními rivaly z Leonu a Kastílie. Proti nim portugalské království ubránil, Silves však záhy opět ztratil.

Zajímavý je i svým odkazem, který zanechal v kultuře a správě země. Portugalsko za jeho vlády výrazně zbohatlo. Sancho podporoval střední třídu obchodníků a řemeslníků. Výrazně se podílel na zvýšení populace Portugalského království a také na zakládání nových měst a obcí. Měl velice v oblibě literaturu, sám několik knih napsal. Zemřel v roce 1211 a je pohřben v katedrále Sv. kříže v Coimbře.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Alfons I.
Znak z doby nástupu Portugalský král
11851211
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Alfons II.