Seznam savojských panovníků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Původní znak Savojských hrabat
Původní znak Savojských hrabat
Pozdější znak Savojska
Pozdější znak Savojska

Seznam savojských panovníků zahrnuje osoby postupně vládnoucí v Savojském hrabství a později Savojském vévodství, zahrnuje ale také vévody vládnoucí jako krále Sardinie.

Savojská hrabata (1003–1416)[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Savojské hrabství.

Savojské hrabství vzniklo v roce 1003 pod vládou hrabat z rodu Savojských a zaniklo v roce 1416, kdy bylo pod vládou stejného rodu povýšeno na vévodství císařem Zikmundem Lucemburským.

Savojští vévodové (1416–1730)[editovat | editovat zdroj]

Znak savojského vévodství (1563)
Znak savojského vévodství (1563)
Podrobnější informace naleznete v článku Savojské vévodství.

Savojské hrabství bylo v roce 1416 povýšeno na vévodství císařem Zikmundem Lucemburským a již nezahrnovalo pouze původní Savojsko, ale i velkou část dnešního Piemontu. Kromě vlastního Savojska zahrnovalo vévodství také území Údolí Aosty, Piemont a Nice.

V roce 1860 bylo původní území Savojska odstoupeno spolu s Nice Francii, za záruku bezpečnosti a uznání sjednocené Itálie.

Znak savojského vévodství (1630)
Znak savojského vévodství (1630)

Savojští vévodové vládnoucí jako králové Sardinie (1720–1861)[editovat | editovat zdroj]

Erb Sardinských králů
Erb Sardinských králů
Podrobnější informace naleznete v článcích Království Sardinie a Seznam sardinských panovníků.

V roce 1714 Španělsko ztratilo Sardinské království ve prospěch rakouské monarchie, která zas území roku 1720 vyměnila se savojským vévodou za Sicilské království, které získal. Území dostalo (znovu) název Sardinské království, i když mu vládla savojská dynastie a jeho centrem byl Piemont a hlavní město Turín. Hlavní území království tedy tvořily Savojsko, Piemont, Sardinie a Monteferrat.

Po smrti krále Karla Felixe v roce 1831 nastoupil na sardinsko-piemontský trůn Karel Albert Sardinský z vedlejší rodové linie a to větve Savojsko-Carignanské. Stalo se to poté co smrtí Karla Felixe vymřela hlavní linie rodu.

Dne 18. února 1861 hrabě Camillo Cavour vyhlásil zřízení Italského království, skládajícího se ze severní i jižní Itálie. Král Viktor Emanuel II. Piemontsko-sardinský ze Savojské dynastie byl prohlášen italským králem.

Větev Savojsko–Carignanská

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]