Isabela Aragonská (1271)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Isabela Aragonská
francouzská královna
Náhrobek Isabely Aragonské
Náhrobek Isabely Aragonské
Manžel Filip III. Francouzský
Narození 1248
Úmrtí 28. ledna 1271
Cosenza
Pohřbena Bazilika Saint-Denis
Potomci Ludvík
Filip IV. Francouzský
Robert
Karel I. z Valois
Dynastie Barcelonská dynastie
Otec Jakub I. Aragonský
Matka Jolanda Uherská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isabela Aragonská (španělsky Isabel de Aragón, 1248[1]28. ledna 1271, Cosenza)[2] byla krátce francouzská královna. Společně s členy rodiny svého manžela Filipa se zúčastnila osmé křížové výpravy do Tunisu, která se jí stala osudnou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se po lednu 1248 jako jedna ze čtyř dcer aragonského krále Jakuba I. a jeho druhé manželky Arpádovny Jolandy. V květnu 1258 byla uzavřena dohoda o budoucím manželském svazku Isabely a Filipa, druhorozeného syna francouzského krále Ludvíka IX. Snoubencův starší bratr Ludvík roku 1260 zemřel a Filip se tak stal následníkem trůnu. 28. května 1262 se v Clermont-Ferrand konala svatba.

Isabela dala Filipovi čtyři syny a krátce po čtvrtém porodu doprovázela svého manžela a tchána na křížovou výpravu do Tunisu. Sice přežila epidemii úplavice, která zkosila křižácké vojsko včetně tchána a švagra, ale při návratu domů měla nehodu. V kalábrijském městě Cosenza těhotná Isabela spadla z koně a předčasně porodila mrtvého syna. Zemřela o sedmnáct dní později. Srdce zesnulé bylo pohřbeno v okenním výklenku zdejší katedrály, kde je Isabela zpodobněna společně s Madonou a manželem.[3] Tělo zesnulé bylo dopraveno do Francie a pohřbeno v bazilice Saint-Denis.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. RODRIGO ESTEVAN, María Luz. Los testamentos de Jaime I: Repartos territoriales y turbulencias políticas. Cuadernos, Centro de Estudios de Monzón y Cinca Media. 2009, čís. 35, s. 61-90. Dostupné online. ISSN 1133-3790. (španělsky) 
  2. www.fmg.ac
  3. www.landrucimetieres.fr

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Francouzské královny
Předchůdce:
Markéta Provensálská
12701271
Isabela Aragonská (1271)
Nástupce:
Marie Brabantská