Jana z Évreux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jana z Évreux
francouzská a navarrská královna, hraběnka ze Champagne
Jeanne d'Évreux mini.jpg
Manžel Karel IV. Francouzský
Korunovace 1326
Narození 1310
Úmrtí 4. března 1371
Brie-Comte-Robert
Pohřbena Bazilika Saint-Denis
Potomci Jana
Marie
Blanka Francouzská
Dynastie Dynastie Évreux
Otec Ludvík z Évreux
Matka Markéta z Artois
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jana z Évreux (francouzsky Jeanne d'Évreux, 13104. března 1371) byla francouzská a navarrská královna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jana se narodila jako poslední potomek Ludvíka, bratra francouzského krále Filipa IV. a Markéty z Artois. 5. července 1325 byla na základě papežského dispenzu provdána za svého bratrance, francouzského krále Karla IV.[pozn. 1] 11. května 1326 byla nová královnička v Sainte-Chapelle korunována.

Král se ani od třetí choti životaschopného mužského následníka nedočkal a nebyl mu dopřán dlouhý život. Zemřel ve Vincennes 1. února 1328 ve dvaatřiceti letech. Jana byla v tu dobu potřetí těhotná. První dvě těhotenství byla požehnána dcerami a bohužel pro rod Kapetovců byl i třetí královnin potomek ženského pohlaví. 1. dubna 1328 se narodila Blanka. Kapetovci tak vymřeli po meči. Poté se rozběhly přípravy na volbu nového panovníka. Na francouzský trůn usedl dosavadní regent Filip VI. jako první z dynastie Valois. Otcem nového krále byl Karel z Valois, mladší bratr Filipa IV. V podstatě šlo o nahrazení hlavní linie Kapetovců boční větví rodu.

Královna vdova odešla na své vdovské statky u Melunu, kde ji zastihla smrt roku 1371. Její srdce bylo pohřbeno v pařížském klášteře menších bratří, vnitřnosti v klášteře Maubuisson a tělo v Saint-Denis. Zanechala po sobě skvostné Hodinky a Breviář z dílny Jeana Pucella.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Král Karel neměl zrovna štěstí v manželství. První uzavřené roku 1308 s Blankou Burgundskou skončilo roku 1322 anulováním pro podezření z Blančiny nevěry. Podruhé se oženil hned v záři 1322 s dcerou císaře Jindřicha VII. a ovdověl již v březnu 1324, kdy Marie po porodu zemřela i s novorozencem. Král byl stále bez následníka.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Francouzská královna
Předchůdce:
Marie Lucemburská
13261328
Jana z Évreux
Nástupce:
Jana Burgundská