Jana z Évreux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náhrobek Jany z Evreux (Louvre)
Příbuzenstvo
otec Ludvík z Évreux
matka Markéta z Artois
manžel Karel IV. Francouzský
dcera Jana
dcera Marie
dcera Blanka

Jana z Évreux (13104. března 1371) byla francouzská a navarrská královna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jana se narodila jako poslední potomek Ludvíka, bratra francouzského krále Filipa IV. a Markéty z Artois.

Král Karel IV. neměl zrovna štěstí v manželství. První uzavřené roku 1308 s Blankou Burgundskou skončilo roku 1322 anulováním pro Blančino podezření z nevěry. Podruhé se oženil hned v záři 1322 s dcerou císaře Jindřicha VII. a ovdověl již v březnu 1324, kdy Marie po porodu zemřela i s novorozencem. Král byl stále bez následníka. Patnáctiletá Jana byla Karlovou sestřenicí. Pro manželství uzavřené 5. července 1325 bylo nutné získat papežský dispenz. 11. května 1326 byla nová královnička v Sainte-Chapelle korunována.

Král se ani od třetí choti životaschopného mužského následníka nedočkal a nebyl mu dopřán dlouhý život. Zemřel ve Vincennes 1. února 1328 ve dvaatřiceti letech. Jana byla v tu dobu potřetí těhotná. První dvě těhotenství byla požehnána dcerami a bohužel pro rod Kapetovců byl i třetí královnin potomek ženského pohlaví. 1. dubna 1328 se narodila Blanka. Kapetovci tak vymřeli po meči. Poté se rozběhly přípravy na volbu nového panovníka. Na francouzský trůn usedl dosavadní regent Filip VI. jako první z dynastie Valois. Otcem nového krále byl Karel z Valois, mladší bratr Filipa IV. a také otec budoucí české královny Blanky, manželky Karla IV. V podstatě šlo o nahrazení hlavní linie Kapetovců boční větví rodu.

Královna vdova odešla na své vdovské statky u Melunu, kde ji zastihla smrt roku 1371. Její srdce bylo pohřbeno v pařížském klášteře menších bratří a tělo v Saint-Denis. Zanechala po sobě skvostné Hodinky Jany z Evreux z dílny Jeana Pucella.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Francouzská královna
Předchůdce:
Marie Lucemburská
13261328
Jana z Évreux
Nástupce:
Jana Burgundská