Blanka Burgundská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Blanka Burgundská
francouzská a navarrská králova
Portrét
Doba vlády3. ledna – 19. května 1322
Narození1296
Úmrtí29. dubna 1326
Sňatek20. května 1308
ManželKarel IV. Francouzský
PotomciFilip
Jana
DynastieBurgundsko-Ivrejská dynastie
OtecOta IV. Burgundský
MatkaMahaut z Artois
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blanka Burgundská (1296 – duben 1326) byla francouzská a navarrská královna, první manželka krále Karla IV. Za cizoložství byla několik let uvězněna a po anulování manželství dožila v klášteře.

Život[editovat | editovat zdroj]

Blanka se narodila jako třetí dcera burgundského hraběte Oty IV. a Mahaut z Artois. 20. května 1308 byla v Corbeil provdána za svého vrstevníka, francouzského prince Karla.

Počátkem roku 1314 byla za přispění své švagrové Izabely, manželky anglického krále Eduarda II. společně se svou další švagrovou Markétou zatčena. Obě ženy byly obviněny z cizoložství. Král Filip IV. nechal zatknout také oba mladíky, kteří se měli oddávat necudným hrátkám s manželkami francouzských princů. Byli zaživa vykucháni, vykastrováni, sťati a pověšeni na šibenici. Pohlavní orgány popravených byly hozeny psům.[1] Obě cizoložnice byly zavřeny na hradě Gaillard. Blančina starší sestra Jana byla podezřelá, že o celé avantýře věděla. Byla za trest v domácím vězení a jako jediná se dočkala podpory od svého muže hraběte Filipa z Poitiers.

Karel, Blančin manžel, se na královský trůn dostal po mnoha peripetiích roku 1322 a samozřejmě potřeboval mužského dědice. 19. května 1322 bylo smutné manželství anulováno. Král se mohl znovu oženit a doufat v potomstvo. Blanka byla propuštěna a odešla do klášterního ústraní v Maubuisson, kde roku 1326 zemřela.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Marc Ferro: Dějiny Francie, Nakladatelství Lidové noviny Praha 2006, ISBN 80-7106-888-8

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Francouzská královna
Předchůdce:
Johana II. Burgundská
13221322
Blanka Burgundská
Nástupce:
Marie Lucemburská