Jana z Auvergne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jana z Auvergne
[[Soubor:Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.|225px|Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.]]
Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Rodné jméno Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Narození Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Úmrtí Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Příčina úmrtí Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Místo odpočinku Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Bydliště Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Národnost Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Alma mater Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Zaměstnavatel Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Ocenění Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Předchůdce Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Následovník Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Politická strana Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Manžel(ka) Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Partner(ka) Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Děti Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Rodiče Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject. a Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Příbuzní Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Podpis [[Soubor:Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.|128px|Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.]]
Web Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Korunovace (Grandes Chroniques de France)

Jana z Auvergne (francouzsky Jeanne d'Auvergne, 8. května 132629. září 1360, Argilly) byla hraběnka z Auvergne a Boulogne a poté francouzská královna, druhá manželka Jana II.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jana byla jedinou dědičkou hraběte Viléma z Auvergne a Boulogne a jeho ženy Markéty z Évreux, dcery Ludvíka z Évreux a Markéty z Artois. Poprvé byla 26. září 1338[1] provdána za svého vrstevníka Filipa Burgundského. Filip se zúčastnil obrany proti anglické invazi. Během bitvy u Aiguillonu v srpnu 1346 při zdolávání příkopu nešťastně spadl z koně a zemřel.

Druhá Janina svatba s čerstvě ovdovělým normandským vévodou Janem se konala 9. února 1350.[2] Vévoda se tak stal poručníkem Janina tříletého syna, dědice burgundského vévodství a přidružených držav a již o půl roku později byl v katedrále v Remeši korunován. Roku 1356 byl král zajat anglickým princem Eduardem v bitvě u Poitiers a odvezen do Londýna. Jana stačila dát králi tři potomky, z nichž se žádný nedožil dospělosti. Zemřela v září roku 1360 a Jan byl v říjnu, po zaplacení první splátky výkupného a předání rukojmích, propuštěn z ostrovní internace.[3]

21. listopadu 1361 zemřel Janin bezdětný syn Filip,[4] poslední burgundský vévoda z krve Kapetovců. Král Jan se ujal správy vévodství a nechal jej přičlenit k francouzské koruně.[5]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. www.mittelalter-genealogie.de
 2. www.mittelalter-genealogie.de
 3. EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha : Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0. S. 262.  
 4. www.mittelalter-genealogie.de
 5. Francouzští králové, str. 263

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

 • Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.
  • Lokální šablona odkazuje na jinou kategorii Commons než přiřazená položka Wikidat:
   • Lokální odkaz: Joan I of Auvergne
   • [[d:Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.|Wikidata]]: [[c:Category:Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.|Chyba Lua v modulu mw.wikibase.entity.lua na řádku 34: The entity data must be a table obtained via mw.wikibase.getEntityObject.]]
 • (německy) Genealogie
Francouzská královna
Předchůdce:
Blanka Navarrská (1398)
13501360
Jana z Auvergne
Nástupce:
Johana Bourbonská