Anežka Meránská (1201)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anežka Meránská
AnezkaMeranska.jpg
Narození 1175
Andechs
Úmrtí 20. července 1201 (ve věku 25–26 let)
Hrad Poissy
Manžel(ka) Filip II. August (1196–1201)
Děti Marie Francouzská
Filip Hurepel
Rodiče Bertold IV. z Andechsu a Anežka z Rochlitz
Příbuzní Hedvika Slezská
Gertruda Meranská
Bertold V. z Andechsu
Ota VII. z Andechsu
Ekbert von Andechs-Meranien
Heinrich
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anežka Meránská (německy Agnes Marie von Andechs-Meranien, francouzsky Agnès de Méranie; 1180?, Andechs20. července 1201, Poissy) byla francouzská královna pocházející z jihoněmeckého hraběcího rodu Andechsů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako páté z osmi děti meránského hraběte Bertolda a jeho druhé choti Anežky z dynastie Wettinů. Dne 1. června 1196[1] v Compiegne uzavřela sňatek s francouzským králem Filipem Augustem. Třicetiletý monarcha byl již dvakrát ženatý a druhé manželství s Ingeborg Dánskou stále trvalo. Sestra dánského krále se však Filipovi hned po svatební noci zprotivila, ba pociťoval k ní dokonce odpor.[2] Rozvod novopečená královna odmítala a král ji nakonec ode dvora zapudil a i přes existenci zákonité manželky se po třech letech oženil s prý půvabnou Anežkou a snažil se získat od papeže povolení k rozvodu.

Roku 1198 se na svatý stolec dostal Inocenc III., který na skandální rodinné poměry francouzského krále zareagoval interdiktem, jenž přiměl Filipa k ochotě předložit celou věc koncilu, jehož verdikt přislíbil uznat. Koncil se konal v květnu 1201 v Soissons.[2] Poté byla zpět ke dvoru povolána zapuzená Ingeborg a Anežka odešla na hrad v Poissy, kde při porodu syna Tristana v červenci 1201[3] zemřela. Byla pohřbena nejdříve v místním kostele a pak byly její ostatky přesunuty do benediktinského kláštera Saint-Corentin v Septeuil,[4] který Filip téhož roku založil.[5] Náhrobní kámen se nedochoval.[6]

Anežka Meránská byla svými současníky popisována jako žena veliké krásy, která měla velký vliv na politická rozhodnutí svého manžela, což svědčí o jeho lásce a náklonnosti. Ze tří dětí přežila dcera Marie[7] a syn Filip Hurepel,[8] které papež 2. listopadu 1201 uznal královými dědici. Ovdovělý král se po Anežčině smrti snažil o anulování manželství s Ingeborg, použil dokonce prohlášení o impotenci způsobené magickými praktikami,[9] ale neuspěl. Ironií osudu jej dánská princezna přežila o celých třináct let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.genealogie-mittelalter.de
  2. a b kol. : Francouzští králové v období středověku, s. 153.
  3. www.mittelalter-genealogie.de
  4. HALLAM, Elizabeth M.; EVERARD, Judith. Francja w czasach Kapetyngów 987–1328. 1. vyd. Warszawa: Wydawnictwo naukowe PWN, 2006. 460 s. ISBN 83-01-14861-6. S. 263. (polsky) 
  5. www.data.bnf.fr
  6. www.landrucimetieres.fr
  7. http://fmg.ac/Projects/MedLands www.fmg.ac
  8. www.mittelalter-genealogie.de
  9. www.epistolae.ccnmtl.columbia.edu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Francouzská královna
Předchůdce:
Ingeborg Dánská
11961201
Anežka Meránská (1201)
Nástupce:
Blanka Kastilská