Královna Margot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Markéta z Valois
královna navarrská a francouzská
Marguerite de Valois na portrétu od Françoise Cloueta
Marguerite de Valois na portrétu od Françoise Cloueta
Doba vlády 15721599 Navarra
15891599 Francie
Sňatek 18. srpna 1572
Manžel Jindřich III. Navarrský
Tituly Její Veličenstvo
Její Výsost
Narození 14. května 1553
Saint-Germain-en-Laye
Úmrtí 27. března 1615
Paříž
Pohřbena Bazilika Saint-Denis
Předchůdce Jana III. Navarrská Navarra
Luisa Lotrinská Francie
Následník Marie Medicejská
Rod Kapetovci
Dynastie Valois-Angoulême
Otec Jindřich II. Francouzský
Matka Kateřina Medicejská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markéta z Valois (14. května 155327. března 1615) byla v letech 15721599 královna navarrská a v letech 15891599 francouzská královna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla dcerou francouzského krále Jindřicha II. z rodu Valois-Angoulême a královny Kateřiny Medicejské. Tři z jejích bratrů (František II., Karel IX. Francouzský a Jindřich III.) byli králi Francie. Její sestra Alžběta byla třetí manželkou španělského krále Filipa II. Jako katolička byla Markéta provdána za svého bratrance hugenota krále Jindřicha III. Navarrského z rodu Bourbonů. Její bratři ji přejmenovali na Margot, později na „tlustou Margot“.

Přesto, že milovala katolíka, vévodu Jindřicha I. z Guise, a sama se hlásila ke katolickému vyznání, byla přinucena provdat se 18. srpna 1572 za Jindřicha Navarrského, syna navarrské královny a přesvědčené protestantky Johany III. Toto manželství mělo harmonizovat rozbouřené vztahy mezi hugenoty a katolíky. Jindřich, vyznáním hugenot, zůstal po velkou část svatebního obřadu mimo katedrálu. Snoubenci se dívali přímo před sebe, ani jednou na sebe nepohlédli. Šest dní po svatbě, na den sv. Bartoloměje, došlo k masakru hugenotů, Bartolomějské noci. Jindřich uprchl do Navarry a svoji manželku zanechal v Paříži. Stala se více méně vězněm ve svém vlastním domově. Bylo jí sice za nějaký čas dovoleno odjet za manželem, ale jejich manželství bylo skandální. Ani jeden z nich se nesnažil skrývat své další milenecké vztahy. Ona sama měla poměr s Josefem Bonifácem de la Mole, Jacquesem de Harlay a Bussym d’Amboise. Po nemoci, kterou prodělala v roce 1582, se vrátila do Francie na dvůr svého bratra Jindřicha III. Ten ji ale obvinil z nemorálního života a donutil opustit své sídlo.

V Navaře ji Jindřich Navarrský po návratu připravil velice chladné přivítání. Po neúspěšném pokusu o státní převrat uprchla na hrad Usson v Auvergne, kde pak strávila 18 let. V roce 1592 byl zahájen proces s cílem zrušit její manželství s Jindřichem Navarrským. Trval sedm let. V té době psala Markéta své memoáry. Vyšly až po její smrti v roce 1658 a mnohé z příběhů ze života Karla IX. a Jindřicha III. a bývalého manžela Jindřicha IV. Navarrského čtenáře pobouřily.

S přibývajícím stářím se ocitla na hranici chudoby. Posléze se smířila se svým bývalým manželem Jindřichem IV. Navarrským a s jeho druhou ženou Marií Medicejskou. Sama bezdětná se věnovala jejich dvěma dětem. V Paříži podporovala umělce a pomáhala lidem žijícím v bídě. Podílela se také na organizování velkých dvorských slavností. Zemřela ve dvaašedesáti letech, jako poslední příslušník rodu z Valois, a byla pohřbena v rodinné kapli. Nad její smrtí truchlily tisíce lidí.

Život Markéty z Valois též popisuje román Královna Margot od Alexandra Dumase staršího.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Odborná a populárně-naučná[editovat | editovat zdroj]

  • CASTELOT, André. Královna Margot. Překlad Jiří Žák. 1. vyd. Praha: Melantrich, 1995. 217 s. Historie a fakta. ISBN 80-7023-200-5

Historické romány[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Navarrská královna
Předchůdce:
Johana III.
15721599
Královna Margot
Nástupce:
Marie Medicejská
Francouzská královna
Předchůdce:
Luisa Lotrinská
15891599
Královna Margot
Nástupce:
Marie Medicejská